۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

اجاره و خرید ویلا در شمال

اجاره و خرید ویلا در شمال

 

امروزه با توجه به افزایش مشکلات شهرنشینی مانند شلوغی، آلودگی و استرس، خیلی از افراد با هدف دوری از فضای شهر یا سرمایه‌گذاری اقتصادی، به دنبال تهیه یک ویلا در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا هستند. توجه داشته باشید که انتخاب یک ویلا به راحتی انتخاب یک آپارتمان نیست و بهتر است قبل از خرید یا اجاره، وسواس به خرج دهید و ارزیابی‌های دقیقی نسبت به ویلا و منطقه آن انجام دهید.

 

 

اجاره و خرید ویلا در شمال

اجاره و خرید ویلا در شمال

نکات مهم قبل از خرید یا اجاره یک ویلا

 

هدف شما

اولین موضوعی که باید به آن فکر کنید، این است که چرا می‌خواهید یک ویلا داشته باشید و به سوال‌های زیر پاسخ دهید:

۱-هدفتان برای خرید یا اجاره ویلا آرامش و استراحت و خوش‌گذرانی است یا صرفا سرمایه‌گذاری اقتصادی برای آینده یا هر دوی این‌ها؟

۲-قرار است در آن به صورت همیشگی ساکن باشید یا در بعضی از روزهای سال در آن سکونت دارید؟

 

نوع ویلا

چه نوع ویلایی مدنظر شماست؟ ویلای شخصی یا ویلای شهرکی. ویلای یک طبقه یا دوبلکس. ویلای جنگلی یا ساحلی. هرکدام از این ویلاها مزایا و معایبی دارند که قبل از انتخاب باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

مثلا یکی از موضوعاتی که در خرید ویلا همیشه مطرح است، نبود مالک به صورت ثابت در ویلا است. این عدم حضور همیشگی، باعث بروز خساراتی از جمله دزدی، عدم رسیدگی به موقع به ویلا و خشک شدن درختان و گیاهان موجود در ویلا می‌شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از این اتفاقات، خرید ویلا در شهرک‌ها است. شهرک‌ها معمولا دارای حراست هستند و افرادی نیز در این شهرک‌ها مسئول رسیدگی و نگهداری از ویلاها می‌باشند. اما بعضی افراد ترجیح می‌دهند ویلایی شخصی و دنج داشته باشند و محیط شلوغ شهرک را دوست ندارند.

یا اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید، توجه داشته باشید که مثلا ویلاهای ساحلی دسترسی مناسب‌تری دارند، اما با توجه به اینکه دریای همیشه خروشان در کنار آن‌ها قرار دارد، روزهای زمستانی سرد و تابستان‌های شرجی و مرطوبی دارند. اما معمولاً ویلاهایی که در قلب جنگل واقع شده‌اند، از مرکز شهر و زندگی شهرنشینی، فاصله بیشتری نسبت به ویلاهای شهرکی، باغ ویلاها و ویلاهای ساحلی دارند.

آب‌وهوا

اگر قصد خرید ویلا در شهرهای شمالی را دارید، توجه به تغییرات آب‌وهوایی بسیار مهم است. مثلا هنگام خرید ویلا در کنار دریا باید به این نکته توجه کنید که در هنگام جزر و مد دریا، به ویلای شما آسیبی نرسد و بعد از مدتی فرسایش خاک، ویلای شما را به منطقه‌ای ناامن تبدیل نکند. همچنین بدانید که ویلاهای کنار دریا در فصل تابستان بسیار گرم و شرجی هستند یا ویلاهایی که در کنار رودخانه قرار دارند، در فصل‌هایی که بارش باران زیاد است در خطر وقوع سیل قرار می‌گیرند.

منظره

اگر ویلا را برای گذراندن تعطیلات می‌خواهید، باید به منظره‌ای که روبروی آن قرار دارد توجه ویژه‌ای داشته باشید. ویلاهای جنگلی، ویلا باغ‌ها و ویلاهای ساحلی، از بهترین گزینه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح محسوب می‌شوند.

نکته بعدی اینکه در خرید ویلا به نورگیر بودن آن نیز باید توجه کرد. یعنی ویلایی که زاویه تابش آفتاب به آن مناسب باشد و روشنایی مطلوبی داشته باشد. مثلا ویلاهایی که جنوبی هستند، نور را از هر دو طرف دریافت می‌کنند و روشنایی بهتری دارند، اما ویلاهای شمالی فقط از سمت جنوب نور مستقیم می‌گیرند و معمولا به احداث نورگیر و پاسیو نیاز دارند. به همین دلیل ویلاهای جنوبی با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند.

 

اجاره و خرید ویلا در شمال

اجاره و خرید ویلا در شمال

 

دسترسی

قبل از انتخاب ویلا برای خرید یا اجاره، به چگونگی رفت‌وآمد به آن توجه کنید. به دنبال دسترسی آسان به جاده‌های اصلی باشید و جریان ترافیک را بررسی کنید. چک کردن این کار قبل از خرید می‌تواند شما را از دردسرهای بیرون آمدن از محله و رفتن به جاده اصلی یا از رفت‌و‌آمد غیرمنطقی طولانی نجات دهد. یا مثلا اگر قرار باشد برای هر بار رفتن به ویلا، ساعت‌ها در ترافیک گیر کنید، خستگی راه به تنتان می‌ماند و دلزده خواهید شد.

مورد دیگری که در مورد دسترسی باید به آن توجه کنید، دسترسی ویلا به خدمات رفاهی مانند بیمارستان، مراکز تجاری، آتش‌نشانی یا سازمان‌های دولتی است. اگر نزدیکی به این مراکز برای شما مهم است، حتما قبل از انتخاب، آن را بررسی کنید.

مورد دیگر در مورد دسترسی که در مورد ویلاهای شمال صدق می‌کند، دسترسی راحت به ساحل و دریاست. مثلا حضور ویلا در کنار خط ساحلی به معنی برخورداری از فضای خصوصی و امن در کنار ساحل است.

امکانات

از آب، برق و گاز به‌ عنوان امکانات پایه در هر ویلا نام برده می‌شود. اگر یک ویلا این امکانات را داشته باشد و آب تأمین شده آن قابل شرب نیز باشد، از امتیاز بالاتری برخوردار خواهد بود. اما امروزه و با توجه به ماهیت بسیاری از مشاغل، دسترسی به تلفن و اینترنت نیز اهمیت بسیار بالایی دارد و حتی برخی از افراد آن‌ها را ملاک مهمی در انتخاب خود قرار می‌دهند. پس در انتخاب ویلا به آنتن‌دهی منطقه توجه کنید.

کیفیت ساخت

مصالح و متریالی که در ساخت ویلا استفاده شده است، بسیار اهمیت دارد. خصوصا اگر ویلا در مناطق آب‌وهوایی شرجی و بارانی باشد. در رابطه با بررسی کیفیت ساخت ویلا، سعی کنید در مورد سازندگان و صاحبان آن‌ها تحقیق و پرس‌وجو کنید و از سازندگان غیرحرفه‌ای دوری کنید.

نوع سند و مالکیت

یکی از نکات مهمی که قبل از خرید ویلا باید به آن توجه کنید، نوع سند آن است. ویلایی که قصد خرید آن را دارید، باید به صورت شش‌دانگ باشد و هیچ‌گونه ابهامی در این باره وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید که خرید ویلایی که ساخت آن تمام نشده و هنوز سند شش‌دانگ ندارد، هنگام خرید فقط باید مبلغ پیش‌پرداخت را بپرداید و هرگز تا پایان ساخت ویلا و ارائه سند، نباید وجه آن را به صورت تمام و کمال پرداخت کنید.

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید ویلا خصوصا در شمال، حتی در صورت سند‌دار بودن ویلا باید آن را بررسی کنید، این موضوع است که سند ویلا نباید در رهن بانک باشد و هیچ‌گونه وامی نباید روی آن گرفته شده باشد. در صورت عدم توجه به این نکات با وجود اینکه وجه خرید ویلا را به صورت تمام و کمال پرداخت کرده باشید، نمی‌توانید ویلا را سند بزنید و با مشکلاتی برای سکونت و تملک ویلا مواجه خواهید شد.

 

 

 

 

تماس