۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

آشنایی با اماکن زیارتی گیلان

در این مطلب با برخی از اماکن زیارتی گیلان آشنا می شوید. جالب است بدانید که شما می توانید علاوه بر سفر سیاحتی به یک سفر زیارتی در گیلان نیز بپردازید. زیرا این استان دارای امامزادگان بی شماری است که مدفن آن ها در این استان واقع شده است. استان گیلان به عنوان نخستین منطقه در ایران شناخته می شود که به دین اسلام گروید. به همین دلیل تعداد اماکن زیارتی گیلان زیاد هستند.

اماکن زیارتی گیلان

اماکن زیارتی گیلان کدامند ؟ شاید اگر صاحب ویلا زیباکنار و در شهر های گیلا هستید  تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا استان گیلان و شهرهای مختلف آن دارای مکان های زیارتی است یا خیر ؟ این سوال را معمولا افراد دلخسته از خود می پرسند. زیرا تمایل دارند علاوه بر سیاحت به زیارت هم بپردازند و با مراجعه به اماکن زیارتی دل خود را سبک کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید توصیه می کنیم با این مطلب که در خصوص ” اماکن زیارتی گیلان ” است همراه باشید.

امامزاده سید جلال الدین اشرف (ع)

امامزاده سید جلال الدین اشرف ( ع ) یکی از فرزندان امام هفتم ” امام موسی کاظم ( ع ) محسوب می شود. مدفن او در شهر آستانه اشرفیه است و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران از اقصی نقاط ایران برای زیارت به این شهر می آیند. شهر آستانه اشرفیه علاوه بر جاذبه های دیدنی دارای اماکن مذهبی نیز می باشد که در این بخش به یکی از آن ها اشاره کردیم.

اماکن زیارتی گیلانامامزاده آقا سید محمد

مدفن امامزاده آقا سید محمد نیز در شهر آستانه اشرفیه در استان گیلان واقع شده است و فاصله زیادی از امامزاده سید جلال الدین اشرف ندارد. طی تحقیقاتی که در خصوص این امامزاده انجام شده نشان می دهد که او از فرزندان امام صادق ( ع ) اما ششم شیعیان محسوب می شود. اغلب گردشگران شهر آستانه اشرفیه را با نام امامزاده سید جلال الدین اشرف می شناسند اما امامزاده سید محمد نیز ازگردشگران خاص خود برخوردار می باشد.

بقعه خواهر امام (س)

خواهر امام (س ) به عنوان خواهر امام رضا ( ع ) و دختر امام موسی کاظم ( ع ) شناخته می شود. مدفن این بزرگوار در شهر رشت ، مرکز گیلان واقع شده است. اگر می خواهید به زیارت این امامزاده بروید باید از طرف شهر بلوار مطهری در این شهرستان اقدام کنید. خالی از لطف نیست اگر بگوییم که نام اصلی این امامزاده ” فاطمه اخری ” است و در سن ۲۴ سالگی در دیلمان بر اثر بیماری درگذشت.

بقعه امامزاده صالح (ع)

بقعه امامزاده صالح ( ع ) یکی دیگر از امامزادگان مشهور و جزو اماکن زیارتی گیلان محسوب می شود. این بقعه در شهرستان غازیان در بندر انزلی واقع شده است و باید برای زیارت آن به درون یک مسجد بسیار مجلل و شیک به همین نام بروید.

بقعه بی بی حوریه

بقعه بی بی حوریه یکی دیگر از اماکن زیارتی گیلان شناخته می شود که محل قرار گیری آن در مدخل ورودی شهر انزلی است. در مطالب گذشته در خصوص مکان های تفریحی و جاذبه های گردشگری بندر انزلی سخن گفتیم اما باید بدانید که این بندر زیبا و دلنشین دارای مکان های زیارتی مانند بقعه بی بی حوریه نیز می باشد. بی بی حوریه از دختران امام موسی کاظم ( ع ) و یکی از خواهران امام هشتم شیعیان محسوب می شود.

 

اماکن زیارتی گیلانبقعه امامزاده هاشم (ع)

اگر به قصد خرید ویلا زیباکنار  به گیلان سفر کرده اید و گذرتان  به سمت جنوب رشت است می توانید سری به بقعه امامزاده هاشم در ۳۲ کیلومتری جنوب این شهر نیز بزنید. بقعه امامزاده هاشم ( ع ) بر روی تپه ای در مسیر رشت به قزوین قرار دارد و می توان او را از نوادگان محمد حنفیه یکی از فرزندان امام علی ( ع ) دانست. اگر تا به حال برای زیارت به سراغ این بقعه رفته باشید به خوبی می دانید که این مکان زیارتی دارای امکاناتی مانند مهمانسرا ، بازارچه ، مسجد ، پارک ، پارکینگ و … نیز می باشد که آن را تبدیل به یکی از پربازدیدترین اماکن زیارتی گیلان کرده است.

مزار پیر شرفشاه

رضوانشهر یکی از شهرهای استان گیلان محسوب می شود که دارای روستاها و بخش های متعددی است. یکی از این روستاها به نام دارسرا شناخته می شود که مدفن و بقعه سید شرفشاه نیز می باشد. نام این روستا را به احترام این امامزاده ، روستای شرفشاه نامیده اند. برخی از افراد شرفشاه را از نوادگان امام هفتم یعنی امام موسی کاظم ( ع ) می دانند. او علاوه بر مقام مذهبی ، یکی از عرفا و شاعران قرن هشتم هجری نیز بوده است.

بقعه آقا سید ابراهیم و آقا سید عبدالله

به گفته پارس ویلا که در زمینه خرید و فروش ویلا در زیباکنار مشاوره می دهد روستای کسما یکی دیگر از روستاهای استان گیلان است که در شهر صومعه سرا واقع شده است. شهر صومعه سرا نیز دارای جاذبه های گردشگری و توریستی زیادی است که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم. اما این منطقه خالی از اماکن زیارتی نیست و می توان به بقعه آقا سید ابراهیم و آقا سید عبدالله اشاره کرد. این بقعه دارای بنایی قدیمی و بسیار بزرگ است که اگر نگاهی به کف آن بیندازید شاهد نصب کاشی های سبز رنگ از عهد قاجار خواهید بود.

بقعه امامزاده ابراهیم (ع)

بقعه امامزاده ابراهیم از مشهورترین اماکن زیارتی گیلان محسوب می شود. این بقعه در محله ای به همین نام و نزدیکی روستای طالقان واقع شده است. روستای طالقان در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر سفت قرار دارد. این بقعه در طبیعتی زیبا و بکر واقع شده است و معماری خیره کننده ای دارد. معماری آن اغلب از بناهای چوبی و چند طبقه ساخته شده است. امامزاده ابراهیم ( ع ) از فرزندان امام کاظم ( ع ) می باشد و بقعه او در سال ۱۳۲۰ شمسی یعنی ۸۰ سال پیش تغییرات اساسی را تجربه کرده است.

بقعه آقا سید جعفر

همان طور که اشاره کردیم شهر صومعه سرا یکی از شهرهای شناخته شده در استان گیلان است که علاوه بر جاذبه های توریستی دارای جاذبه های مذهبی نیز می باشد. این شهرستان بقعه آقا سید جعفر را در دل خود جای داده است. بنای این بقعه از گنبدی بسیار زیبا و دارای کاشی کاری و سنگ مرمر است. بقعه آقا سید جعفر که از نوادگان امام موسی کاظم ( ع ) می باشد در ماه های محرم و صفر میزبان مراسم عزاداری می باشد.

تماس