۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

انواع سند ویلا در شمال | اطلاعات کامل

انواع سند ویلا در شمال به چند دسته کلی تقسیم می شوند. توصیه می کنیم قبل از اینکه اقدام به خرید ویلا و پرداخت پول آن کنید سند را رویت کنید. سندها در وضعیت های مختلفی قرار دارند که تمام افراد نمی توانند به خوبی از تمام آن ها سردربیاورند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب اسنادی را به شما معرفی کنیم که به عنوان انواع سند ویلا در شمال شناخته می شوند. ویلاهای سند دار را در پیج فروش ویلا در زیباکنار  می توانید ببینید.

انواع سند ویلا

انواع سند ویلا چه شرایطی دارند ؟ در مطلب قبلی تحت عنوان ” مشاوره خرید ویلا زیباکنار ” به یک نکته مهم اشاره کردیم که بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند و تصور می کنند که از اهمیت زیادی برخوردار نیست. اما بعد از گذشت مدتی در دردسر می افتند و از اینکه قبلا سند ویلا را چک نکرده اند پشیمان می شوند. در ادامه به بررسی و معرفی انواع سند ویلا می پردازیم.

سند قطعی 

سند قطعی به عنوان بهترین سند برای خرید ویلا و تمام املاک در نظر گرفته می شود. زیرا هیچ گونه موردی در خصوص ثبت سند وجود ندارد و ملک به نام یک شخص با هویت کاملا معین است. در هنگام معامله و خرید ویلا باید استعلام های مختلف از جمله استعلام ثبت را انجام دهید. این استعلام به شما خواهد گفت که مشخصات مالک چیست و چند دانگ از خانه را در اختیار دارد. در سال های گذشته تمام اسناد به صورت دفترچه ای  و دست بنویس بودند. اما در حال حاضر اسناد به صورت تک برگ و دارای شماره های الکترونیکی هستند که امنیت سند را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده است. هر دوی این اسناد قابلیت استعلام گیری را دارند و قابل اطمینان می باشند.

بنچاق  

بنچاق نوع دیگری از انواع سند ویلا در شمال محسوب می شود که نه تنها در شمال بلکه در تمام کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از اسناد در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شوند و دارای یک کد برای رهگیری هستند. در حال حاضر زمین ها و املاکی دارای بنچاق هستند که بسیار قدیمی می باشند و در آن سال ها مرکزی برای ثبت و صدور سند وجود نداشت. بنچاق ها دارای اعتبار هستند اما باید به خوبی درباره صحت آن تحقیق کنید. زیرا قابل استعلام از اداره ثبت اسناد نمی باشند.

قول نامه ای

سند قول نامه ای یکی دیگر از انواع سند ویلا به شمار می روند اما از اعتبار کمتری برخوردارند. اسناد قول نامه ای در شرایطی صادر می شوند که افراد بعد از اخذ بنچاق اقدام به صدور سند نمی کنند. به همین دلیل سند اصلی به نام مالک ثبت نمی شود اسناد قول نامه ای توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قابل استعلام نیستند و باید با انجام تحقیقات از صحت آن مطمئن شوید. اگر مالک اصلی ویلا فوت شود و ویلا به عنوان ورثه به فرزندان او برسد ممکن است برای شما مشکلاتی به وجود آید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود نسبت به اخذ سند تک برگ اقدام کنید.

انواع سند ویلا در شمال | اطلاعات کامل

رهنی

در هنگام معامله با اسناد رهنی باید ابتدا بدانید که این اسناد به چه دلیل صادر می شوند. در حقیقت اسناد رهنی در هنگام اخذ وام از بانک و گرو گذاشتن سند در رهن او صادر می شوند. در طول زمانی که شخص در حال پرداخت اقساط وام می باشد سند ملک او در رهن بانک است و به محض اینکه اقساط به اتمام برسند و شخص بدهکار بانک نباشد سند از رهن بانک آزاد و مجددا به نام مالک خواهد شد. این اسناد قابلیت استعلام گرفتن از سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری را دارد و معتبر هستند. در پاسخ به استعلام قید می شود که این ملک در رهن چه سازمان ، ارگان و بانکی است.

شش دانگ

اسنادی که به عنوان اسناد شش دانگ معرفی می شوند می توانند به صورت دفترچه ای یا تک برگ باشند. در حال حاضر اغلب ویلاها در شمال در چنین وضعیتی قرار دارند و شما می توانید بعد از تحقیقات لازم اقدام به خرید ویلا در زیباکنار و یا مناطق دیگر کنید.

مشاع

ملک مشاع به این معنی است که چند نفر در آن شریک هستند و بر اساس میزان دانگ بین آن ها تقسیم شده است. اسناد مشاع در شمال کشور رایج هستند و قابلیت استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را دارند. در این استعلام قید خواهد شد که چند نفر در این ملک شریک هستند و سهم هر کدام از آن ها چه میزان است.

شورایی

اسناد شورایی معمولا در شهرها تنظیم نمی شوند و محل آن بیشتر در روستاها و مناطق دور افتاده است. منطقه ای به نام چمستان در شمال کشور وجود دارد که اغلب ملک های آن دارای سند شورایی هستند. این ملک ها دارای شش دانگ نیستند و امضای چند نفر معتمد در زیر آن قرار می گیرد . دلیل نام گذاری این اسناد به نام اسناد شورایی این است که آخرین امضایی که در زیر این سند قرار می گیرد رئیس شورای آن ناحیه است. حتما این سوال برای شما پیش می آید که آیا این اسناد رسمی و مشروع هستند ؟ مشروعیت بخشیدن به این اسناد وظیفه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و این سازمان باید ادعای افراد را در این خصوص مورد بررسی قرار دهد. اسناد شورایی قابل استعلام گیری از سازمان ثبت و املاک کشور نیستند.

تفکیکی

در حالت عادی زمانی که یک سند برای یک ملک صادر می شود شش دانگ است و مالک آن مشخص می باشد. اما زمانی که ملک به چند بخش تقسیم می شود برای هر کدام از بخش ها یک سند جداگانه صادر می شود. به طور مثال تصور کنید که ملک به سه قسمت دو دانگی تقسیم شده است. برای این ملک سه سند صادر می شود که میزان سهم مالک ۲ دانگ است. این اسناد معتبر هستند و قابل استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشند.

انواع سند ویلا در شمال | اطلاعات کامل

نحوه استعلام ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری 

در این مطلب به بررسی انواع سند ویلا در شمال پرداختیم و با معرفی هر کدام از آن ها زمینه را برای آشنایی بیشتر شما فراهم آوردیم. خرید ملک نیازمند تحقیقات گسترده است. زیرا تعداد افراد و بنگاه های کلاه بردار کم نیستند و می توانند به راحتی از غفلت شما سوء استفاده کنند. توصیه می کنیم قبل از اینکه اقدام به خرید ملک کنید انواع اسناد را بشناسید و با استفاده از روش زیر افدام به استعلام گیری کنید.

بهترین روش برای استعلام گیری مراجعه کردن به دفتر اسناد رسمی است. شما با در دست داشتن سند و مدارک شناسایی مالک باید به یکی از دفاتر مراجعه کنید و از آن ها بخواهید تا استعلام ثبت را برای شما انجام دهند. بعد از استعلام ثبت باید سایر استعلام ها از جمله شهرداری ، دارایی و بیمه نیز انجام شود.

در صورت تمایل به خرید و فروش ویلا های معتبر با اساد معتبر می تونید از پارس ویلا مشاوره بگیرید و از طریق ویلا زیباکنار با ما در ارتباط باشید

تماس