۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

بررسی تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا در زیباکنار

تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا بسیار واضح و روشن است. افزایش قیمت ارز می تواند به میزان قابل توجهی باعث گران تر شدن مصالح ساختمانی و در نهایت بالا رفتن قیمت ویلا شود. به همین دلیل طبیعی است که بازار ویلا در رکودی سنگین فرو برود. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا خواهیم پرداخت.

تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا

تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا چیست ؟ در حال حاضر در شرایط اقتصادی ناپایداری به سر می بریم و کمتر کسی وجود دارد که از تاثیر نوسانات دلار در بخش های مختلف ناآگاه باشد. بازار مسکن و ویلا در زیباکنار نیز به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار دارد. زیرا قیمت مواد اولیه و مصالح مورد نظر به شدت افزایش پیدا می کند و در این شرایط شاهد گران تر شدن ویلا و املاک نیز هستیم و افراد نمی توانند مانند سال های گذشته به راحتی اقدام به خرید و فروش ملک و ویلا در شمال کنند. تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا غیر قابل چشم پوشی است.

کاهش قدرت خرید

اولین و مهم ترین تاثیری که افزایش قیمت دلار دارد کاهش قدرت خرید مردم است. ما در این موضوع به بحث خرید ویلا در زیباکنار و شمال اشاره می کنیم اما واقعیت این است که این امر در تمام جوانب زندگی انسان تاثیر گذار است. افزایش ناگهانی نرخ ویلا و مسکن در شمال سبب شده تا بسیاری از افراد فعلا از خرید آن منصرف شوند و به دنبال فرصتی برای انتظار باشند تا قیمت دلار کاهش پیدا کند. اما متاسفانه روز به روز شاهد نوسانات بیشتر این ارز هستیم.

تاثیر قیمت دلار بر سرمایه گذاران

تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا زیباکنار در خصوص سرمایه گذاران باعث بروز ۳ حالت می شود که در ادامه به هر کدام از آن ها و پیامدها اشاره می کنیم.

  • وجود این نوسانات بر روی سرمایه گذاران و سازندگان نیز تاثیر ناخوشایندی خواهد گذاشت. چون آن ها مجبور هستند که مراحل ساخت ویلا را با هزینه ای بیشتر پیش ببرند و به امید فروش ویلا با قیمت های بالا بمانند. به همین دلیل است که بالا رفتن قیمت ارز می تواند تاثیر مستقیمی در ایجاد رکود داشته باشد.
  • دومین حالتی که برای سرمایه گذاران به وجود می آید تعطیلی پروژه هاست. معمولا افرادی که به ساخت و ساز ویلا مشغول هستند مجبورند که دست از کار بکشند و با توقف پروژه ها منتظر کاهش قیمت دلار بمانند. در حال حاضر در گوشه و کنار شمال شاهد پروژه های نیمه کاره ای هستیم که رها شده اند و به امید ثبات اقتصادی مانده اند.
  • سومین حالت این است که سازندگان متقبل ضرر می شوند چون مجبور هستند که مراحل ساخت ویلا را در هر شرایطی پیش ببرند و آن را به اتمام برسانند. جای بسی تاسف است که به دلیل عدم ثبات اقتصادی ، بازار بزرگی مانند مسکن و املاک در کشور دچار رکود های بلند مدت شود.

فرصتی مناسب برای خریداران ویلا

همان طور که اشاره کردیم هنگامی که قیمت دلار افزایش پیدا کند بازار فروش ویلا در زیباکنار و مسکن دچار رکود می شود و خرید و فروش به کمترین میزان خود می رسد. در این شرایط شم اقتصادی افراد به کار می افتد و می دانند که در حال حاضر خرید ویلا به عنوان بهترین گزینه سرمایه گذاری محسوب می شود. چون وقتی که رکود در بازار حاکم شود قیمت ها ثابت و در حال کاهش باقی می مانند و اگر شما بتوانید به موقع اقدام به خرید کنید قطعا در آینده با افزایش قیمت ویلا و در نهایت سود روبرو خواهید شد.

رکود مقطعی یا بلند مدت ؟

در سال های گذشته که نوسانات قیمت ارز هر چند وقت یک بار صورت می گرفت شاهد رکودهای نه چندان بلند مدت بودیم. اما اکنون که فاصله بین نوسانات به شدت زیاد شده است رکود بازار مسکن و ویلا در شمال را به میزان قابل توجهی افزایش داده و آن را تبدیل به یک رکود سنگین و بلند مدت کرده است. سازندگان و خریداران دائما درگیر قیمت های روزانه هستند و این سردرگمی برای آن ها نامطلوب است.

در هنگام نوسان قیمت ارز چه کنیم ؟

اگر به دنبال سرمایه گذاری هستید یک گزینه مناسب به شما معرفی می کنیم و آن هم پیش خرید ویلا زیباکنار است. تاثیر قیمت دلار بر بازار ویلا به قدری زیاد است که نمی توان ویلای آماده را در موعد تحویل خریداری کرد. بلکه شما باید اقدام به پیش خرید ویلا با قیمت کمتر کنید و ما به التفاوت آن را در زمان تحویل پرداخت کنید. با استفاده از این روش کمک زیادی به صرفه جویی در هزینه و سرمایه خود خواهید کرد. چون در حقیقت هرچه قیمت دلار بالاتر برود به تبع آن قیمت زمین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پس افرادی در این میدان برنده هستند که اقدام به پیش خرید ویلا و مسکن کرده اند.  

کلام پایانی !

این امر غیر قابل انکار است که با فزایش مداوم قیمت دلار و ارز ، شاهد بالا رفتن قیمت مادی ملک و ویلا در شمال و زیباکنار هستیم چون اولین تاثیری که این موضوع بر زندگی افراد می گذارد کاهش قدرت خرید مردم خواهد بود و این تاثیر تا جایی پیش می رود که این بازار از رونق می افتد. تنها پیشنهاد و توصیه ای که می توان ارائه کرد این است که اگر می خواهید بیشتر از این دچار ضرر نشوید اقدام به پیش خرید ویلا کنید چون هیچ اطمینانی وجود ندارد که آینده قدرت خرید اکنون را داشته باشید.

به طور کلی می توان گفت که خرید ویلا و زمین در منطقه شمال کشور و زیباکنار نوعی سرمایه گذاری ایمن و مطمئن به شمار می رود چون معمولا هیچ گاه قیمت زمین و ویلا کمتر از آن چه که هست کاهش پیدا نمی کند و دائما رو به رشد خواهد بود.

در زمان پیش خرید ویلا باید آن را از جوانب مختلفی مانند مسائل حقوقی و صحت سند بررسی کنید. زیرا به طور معمول بازار خرید و فروش ویلا در شمال رونق زیادی دارد و دست افراد سودجو از آن کوتاه نشده است. به همین دلیل قبل از هر معامله ای از اعتبار سند اطمینان حاصل کنید.

تماس