۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

درخت های مناسب حیاط ویلا در شمال

درخت های مناسب حیاط ویلا کدامند؟ برخی از درختان برای کاشتن در اقلیم هایی مانند اقلیم شمال کشور مناسب و برخی دیگر نامناسب محسوب می شوند. در این مطلب قصد داریم به درخت های مناسب حیاط ویلا بپردازیم تا بتوانید به وسیله آن ها ، محوطه ای سر سبز و زیبا را بسازید.

درخت های مناسب حیاط ویلا

درخت های مناسب حیاط ویلا دارای چه ویژگی هایی هستند ؟ تمام ویلاهایی که در شمال کشور ساخته می شوند دارای محوطه بیرونی هستند. این محوطه ها باید توسط گیاهان و درختان پوشیده شود تا علاوه بر زیبا سازی محیط ، ارزش ویلای شما نیز بیشتر شود. درخت های مناسب حیاط ویلا زیباکنار شامل دو دسته هستند که به معرفی آن ها می پردازیم.

گیاهان پوششی

گیاهان پوششی به گیاهانی گفته می شود که حداکثر ۱ متر رشد می کنند و ارتفاع آن ها در همین قدر باقی می ماند. گیاهان پوششی به نام درختچه و بوته های کوتاه نیز شناخته می شوند که کاشتن آن ها در محوطه بیرونی ویلا ، منظره ای بسیار زیبا را به وجود خواهد آورد. استفاده از چمن و طراحی فضای سبز زیبایی را دو چندان خواهد کرد.

اگر قصد دارید از گیاهان پوششی استفاده کنید باید این نکته مهم را یادآور شویم که این گیاهان نیز مانند سایر گیاهان نیاز به مراقبت هایی از جمله آبیاری و کوددهی دارند. البته نیاز به هرس کردن در آن ها وجود ندارد اما برای اینکه خیالتان راحت شود می توانید هر چند وقت یکبار گیاهان را بررسی کنید تا اگر نیاز بود برخی از شاخ و برگ های آن کوتاه کنید. اما به طور کلی هر چه ارتفاع گیاه کمتر باشد نیاز به هرس کردن نیز در آن کمتر خواهد بود.
گیاهان پوششی ایده آل ترین نوع گیاهان برای ساخت فضای سبز و محوطه سازی محسوب می شود. نه تنها در مناطق شمال کشور بلکه در سایر اقلیم ها که دارای شرایط آب و هوایی نامساعد هستند می توانید از این گیاهان بهره مند شوید. مناطقی که دارای بارش کم باران ، خاک شور و هوای گرم هستند قادر اند از این گیاهان استفاده کنند. هزینه نگهداری و مراقبت از این گیاهان بسیار اندک است.

رشد گیاهان پوششی در انواع آب و هوا

هر کدام از گیاهان پوششی برای کاشت در زمین مورد نظر ، بررسی می شوند تا از سازگاری آن با خاک منطقه اطمینان حاصل شود. اگر زمین دارای شیب ملایمی است می توانید از گیاهان پوششی برای محوطه سازی آن استفاده کنید. اما اگر شیب زمین تند است برخی از گیاهان پوششی و چمن ها برای آن مناسب نخواهد بود.
از دیگر مواردی که باید در خصوص درخت های مناسب حیاط ویلا ذکر کنیم این است که اگر زمین به میزان زیادی مرطوب است و یا آب و هوا خیلی خشک باشد به طوری که گیاه تحمل آن را نداشته باشد توصیه می کنیم از کاشت گیاهان پوششی در آن زمین خودداری به عمل آید.

1 2درختان و درختچه ها

انواع دیگر درخت های مناسب حیاط ویلا شامل درختان و درختچه ها هستند. کاشت این گیاهان در محوطه ویلا سبب می شود که منظره و چشم اندازی مانند جنگل پیدا کند و نه تنها زیبای آن افزون شود بلکه محیطی دنج و امن برای استراحت و آرامش شما باشد. انتخاب نوع درخت مانند گیاهان پوشش نیاز به رعایت برخی از موارد دارد و شرایط آب و هوایی ، شیب زمین و نوع خاک در آن دخیل است.
درختان نسبت به گیاهان نیاز به مراقبت بیشتری دارند زیرا نیاز آن ها به آبیاری بالاتر است. آبیاری درختان باید به طور روزانه انجام شود و هر چند وقت یک بار هرس شوند. اگر درختان شما جزو درختانی هستند که میوه می دهند باید از کود و سم برای تقویت و جلوگیری از آفت استفاده کنید. همچنین در هنگام برداشت میوه باید با احتیاط عمل کنید.

بهترین درختان برای محوطه سازی ویلا کدامند ؟

درختانی با رشد سریع

مناسب ترین و ایده آل ترین درختانی که برای محوطه سازی جهت خرید ویلا در زیباکنار  پیشنهاد می شود درختانی هستند که سریع رشد می کنند. زیرا می توانید در مدت زمانی کوتاه ، محوطه ای سرسبز و زیبا داشته باشید. از جمله درختانی که دارای رشد سریع هستند اقاقیا ، چنار ، زیتون و درخت توت امریکایی است. البته درختانی مانند سرو نقره ای و درخت عرعر نیز مناسب اند.

درختان میوه

درخت میوه جزو درختانی است که دارای بهترین رشد در مناطق و اقلیم های شمال کشور است. پرورش درختانی مانند آلو ، مرکبات و انار توصیه می شود. علاوه بر این درخت آلبالو ، آلوچه و گیلاس نیز جزو درخت های مناسب حیاط ویلا خواهد بود.

درخت های مناسب حیاط ویلادرختان معطر

اگر قصد خرید ویلا در زیباکنار دارید یا در شمال صاحب ویلا هتید جلب است بدانید درختان معطر جزو محبوب ترین درختانی است که می توانید در حیاط ویلا بکارید. این درختان به دلیل گل هایی که می دهند محیط را آکنده از بوی خوش می کنند. درخت اقاقیا ، سروناز و برگ بو گزینه های ایده آلی برای شما محسوب می شوند.

سایر درخت های مناسب حیاط ویلا

درختان ، گیاهان و درختچه ها دارای ویژگی های مختلفی هستند که یکی از آن ها طول عمر است. برخی از گیاهان طول عمر بیشتر و برخی دیگر از طول عمر کوتاه تری برخوردار هستند. توصیه می کنیم درختانی با عمر و دوام بالا انتخاب کنید.
برخی از درختان به دلیل ویژگی هایی که دارند قادر هستند از فرسایش خاک جلوگیری کنند و آن را قوی نگه دارند. این گیاهان برای مناطقی که دارای بارندگی یا طوفان های متعدد هستند بسیار مناسب است. زیرا بادهای شدید و طوفان ها به عنوان مهم ترین عامل در فرسایش خاک محسوب می شوند.
همان طور که اشاره کردیم برخی از گیاهان برای شیب های ملایم و برخی دیگر برای شیب های تند مناسب اند. اما در هنگام انتخاب آن ها باید به میزان نور خورشید در آن منطقه نیز توجه داشته باشید. برخی از درختان و گیاهان با نور مستقیم خورشید رشد بهتری را تجربه می کنند.
اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای خاک اسیدی است باید درختان و گیاهانی را انتخاب کنید که ریشه های مقاوم دارند. زیرا ریشه های ضعیف در خاک های اسیدی به سرعت از بین می روند.

تماس