۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

معرفی صنایع دستی استان گیلان

صنایع دستی استان گیلان شامل حصیر بافی ، چادرشب بافی ، بامبو بافی و … است. استان گیلان به دلیل تاریخچه و قدمت اصیل خود دارای صنایع دستی بی شماری است که توسط دستان هنرمند مردم شریف بافته می شود در این مطلب به معرفی صنایع دستی استان گیلان خواهیم پرداخت.در ضمن اگر تمایل به خرید ویلا در زیباکنار دارید می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

صنایع دستی استان گیلان

صنایع دستی استان گیلان کدامند ؟ استان گیلان در بخش شمالی ایران واقع شده و دارای شهرهایی مانند استانه اشرفیه ، لاهیجان ، رشت و … است. این استان دارای قدمتی بسیار طولانی است که باعث شده صنایع دستی آن ها نیز متنوع و غنی باشد. این محصولات به عنوان معرف آداب و رسوم اصیل این استان است. بعضی از افراد که قصد خرید ویلا زیباکنار  و  شمال دارند علاقه داند تا با اصول این استان آشنا شوند .در ادامه با انواع صنایع دستی استان گیلان آشنا خواهید شد.

حصیر بافی

حصیربافی را می توان یکی از کهن ترین و بومی ترین صنایع دستی در استان گیلان معرفی کرد. حصیربافی جزو هنرهایی محسوب می شود که در اغلب نواحی گیلان انجام می شود. اما اگر بخواهیم در خصوص بیشترین تولیدات آن سخن بگوییم باید اشاره ای به بندر زیبای انزلی ، آب کنار و غازیان داشته باشیم. استان گیلان علاوه بر صنایع دستی دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. یکی از بکرترین مناطق استان گیلان بندر انزلی است که در مطالب گذشته در خصوص جاذبه های گردشگری آن سخن گفتیم. از حصیر برای بافتن زیر اندازها ، آبکش ها و … استفاده می شود.

بامبو بافی

بامبو بافی مانند حصیر بافی از قدمتی دیرینه برخوردار است. این هنر گیلانی از زمانی که کشت چای در استام گیلان مرسوم شد رواج پیدا کرد. زیرا رشد بامبو ارتباط غیر مستقیمی با رشد چای در این منطقه دارد. توسط بامبو که نوعی نی است محصولات بسیار زیبا و متنوع بافته می شود که دارای ویژگی هایی از جمله ظرافت ، ارتجاعی بودن و شکل پذیری دارند. اغلب محصولاتی که از بامبو تولید می شوند مربوط به اطراف لاهیجان و روستای لیالستان می باشد.

رشتی دوزی

قلاب دوزی نیز یکی از صنایع دستی در استان گیلان محسوب می شود. رشتی دوزی نوعی از قلاب دوزی است که در شهر رشت رواج بیشتری دارد. رشتی دوزی به عنوان یکی از قدیمی ترین هنرهای دستی استان گیلان به شمار می آید که اغلب به عنوان تزئین بر روی پارچه ها و لباس ها دوخته می شود. بهترین نخ برای رشتی دوزی نخ ابریشمی و بهترین پارچه برای آن پارچه های ضخیم است. در حال حاضر از رشتی دوزی برای لباس های بانوان استفاده می شود و جلوه ای بی نظیر دارد.

سفالگری

حتما می دانید که هنر سفالگری از پیشینه ای بسیار قدیمی و اصیل برخوردار است. به نحوی که می توان آن را به پیش از تاریخ نسبت داد. این هنر در تمام ادوار تاریخ دارای جایگاه ویژه ای بوده و در برخی از دوران ها از سفال به عنوان سقف خانه استفاده می کردند. سفالگری در شهرهایی مانند رودسر ، لنگرود ، صومعه سرا و … در استان گیلان رواج دارد. همچنین می توان به شهرهایی مانند تالش ، آستارا و سیاهکل نیز اشاره کرد. در حال حاضر از سفال نیز استفاده های زیادی می شود اما رایج ترین آن ها ساخت انواع ظروف است.

صنایع دستی استان گیلانچموش دوزی

به گفته پارس ویلا که در زمینه مشاوره خرید و فروش ویلا در زیباکنار فعالیت دارد، از دیگر صنایع دستی استان گیلان چموش دوزی نام دارد که در بعضی از شهرهای گیلان رواج دارد. چموش نام نوعی کفش است که انواع مختلف آن وجود دارد و بر اساس سلیقه های متنوع دوخته می شود. از ویژگی های این نوع از کفش های بومی ، بند های بلند ، سادگی و بدون رنگ بودن است. در سال های نه چندان دور این نوع از کفش ها را توسط رنگ های طبیعی رنگ آمیزی می کردند . اما امروزه با نخ های رنگی مانند سبز ، زرد و قرمز دوخته می شوند.

چادر شب بافی

چادر شب نوعی پارچه بود که در اغلب خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت و ابعادی بالغ بر ۲ متر در ۲ متر داشت. این محصول از صنایع دستی استان گیلان به شمار می رود که در گذشته توسط دستگاه های چوبی بافته می شد. بافت آن زحمت و زمان زیادی می طلبید اما امروزه دستگاه های جدید تر وارد میدان شده اند که می توان در مدت زمان کمتری اقدام به بافت آن ها کرد. معمولا چادر شب ها با الیافی همچون پشم و نخ های مصنوعی بافته می شوند. رنگ و طرح بکار رفته در چادرشب ها بسیار متنوع است و انتخاب را سخت می کند !

مروار بافی

مروار نام گونه ای از درخت بید است که ساقه های نرم و انعطاف پذیری دارد. از این ساقه ها برای بافت انواع وسیله تزئینی و مصرفی استفاده می شود که جزو صنایع دستی استان گیلان نیز به حساب می آید. مشهورترین مناطق در استان گیلان که مشغول به مروار بافی هستند شامل صومعه سرا و آستانه اشرفیه است.

عروسک های کاموایی

کمتر کسی وجود دارد که صاحب ویلا زیباکنار و شمال باشد و یا با سفر به شمال کشور و شهرهایی مانند ماسوله و دیدن عروسک های کاموایی نسبت به خرید آن ها اقدام نکند. عروسک های کاموایی به عنوان یکی از زیباترین صنایع دستی این منطقه شناخته می شود که از ذوق و سلیقه زیادی در بافت آن ها استفاده شده است. خرید این عروسک ها علاوه بر رونق بخشیدن به اقتصاد آن ناحیه می تواند به عنوان یک سوغاتی زیبا نیز در نظر گرفته شود.

صنایع دستی استان گیلاندست بافته های پشمی

دست بافته های پشمی شامل دستکش ، شال گردن ، جوراب و . … است که در شهرهایی مانند رشت ، بندر انزلی و ماسوله بافته می شود. پشم مورد نیاز برای بافت این محصولات از چیدن پشم گوسفندان تامین می شود و بعد از آن توسط دستگاه های ریسندگی تبدیل به نخ می شوند. در سال های گذشته که دستگاه ریسندگی وجود نداشت پشم ها به وسیله دست ریسیده می شدند. رنگ کردن الیاف نیز توسط مواد طبیعی یا شیمیایی انجام می شود که تنوع آن ها بسیار زیاد است.

شال بافی

شال یکی از محصولاتی است که افراد ساکن در مناطق مرطوب و کوهستانی به دور کمر خود می بندند و از خود در برابر سرما و رطوبت محافظت می کنند. شال بافی در شهرهای تالش و گالش رواج زیادی دارد و به عنوان یکی از هنرهای زنان این سرزمین شناخته می شود.

تماس