۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

طرح هادی روستایی چیست ؟

به بیانی ساده باید بگوییم که طرح هادی روستایی طرحی است که با اجرایی کردن آن شاهد توسعه و گسترش روستاها و جلوگیری از مهاجرت اجباری مردمان به شهر خواهیم بود. مردم روستا دارای مشکلات زیادی از نظر اقتصادی ، معیشتی ، رفاهی و … هستند که با کمک طرح هادی روستایی می توان آن ها را بهبود بخشید.

طرح هادی روستایی 

واقعیت این است که به وجود آمدن طرح هادی روستایی به منظور رفع مشکلات در این منااطق است. زیرا روستاها از مشکلاتی مانند عدم وجو امکانات ، پراکندگی و … رنج می برند.  در سال های اخیر با ایجاد طرح هادی روستایی سعی در حل این مشکلات بوده است.

در تهیه طرح هادی روستایی چند مرحله انجام می شود که می توان به مرحله ۱ تا ۴ اشاره کرد. در مرحله اول نقشه روستا بر اساس پایه و وضعیت موجود تهیه می شود. در مرحله دوم مطالعات پایه ای انجام می شود که به عنوان زیر بنای مراحل بعد مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در مرحله سوم چشم اندازها تدوین می شود و برای ترسیم آن به مراحل قبل از جمله مطالعات پایه ای استناد خواهد شد. در مرحله چهارم که مرحله نهایی می باشد پروژه های پیشنهادی مطرح می شود.

اهداف طرح هادی روستایی چیست ؟ 

توسعه و عمران 

هر روستایی دارای شرایط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی خاصی است. طرح هادی کمک می کند تا بر اساس این شرایط ، زمینه برای توسعه و عمران آبادی ها آغاز شود. استفاده از هر کدام از شرایطی که ذکر شد می تواند گام مهمی در توسعه و بهبود روستا باشد.برای مثال روستای زیباکنار در زمینه  توسعه و عمران جهت خرید و فروش ویلا در زیباکنار شرایط خاص خود ر دارد.

تامین امکانات

تامین عادلانه امکانات از دیگر اهداف اجرای طرح هادی روستایی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت. تامین عادلانه امکانات از روش های مختلفی مانند پرداخت تسهیلات به منظور توسعه و گسترش کار ، تسهیلات اجتماعی و رفاهی انجام می شود. اینگونه از خدمات به میزان قابل ملاحظه ای می تواند سطح روستا را بهبود ببخشد و معیشت مردم آن را تحت تاثیر قرار دهد. اگر به این موارد رسیدگی نشود قطعا با مهاجرت مردم روستا به سمت شهرها مواجه خواهیم بود.

تسهیلات بهبود مسکن 

اغلب خانه های روستایی از سطح ایمنی پایینی برخوردار هستند .حتما می دانید که در سال های اخیر که بلایای طبیعی از جمله زلزله روبرو بودیم روستاها بیشترین آسیب را دیده اند. به همین دلیل باید خانه های آن ها ایمن شود و بدین منظور تسهیلاتی به مردمان روستا پرداخت گردد. این تسهیلات می تواند در قالب خدمات بهزیستی و عمومی نیز انجام شود.

طرح هادی روستاییبهبود نظام توزیع 

یکی دیگر از اهداف طرح هادی روستایی بهبود نظم توزیع است. بدین منظور باید شبکه ارتباطی منظم تشکیل شود که به واسطه آن بتوانیم نظام توزیع در روستاها و دهستان ها را ساماندهی و بهبود ببخشیم. در غیر این صورت مشکلات مردم روستا روز به روز گسترده تر می شود و هنگامی که نارضایتی آن ها به اوج رسید دست یه مهاجرت به شهر ها می زنند. مهاجرت اجباری مشکلات زیادی را به دنبال دارد که توضیح آن ها خارج از حوصله این مطلب است.

تسهیلات اشتغال 

مردمان روستا نیاز دارند که سطح درآمد آن ها ارتقا پیدا کند و اولین کاری که بدین منظور باید برای آن ها انجام شود این است که تسهیلاتی را برای اشتغال آن ها ایجاد کنیم. ساخت کارگاه های تولیدی و کمک به سایر کارگاه هایی که قبلا احداث شده اند به عنوان یکی از بهترین راه حل ها شناخته می شود.

آیا طرح هادی روستایی اجرایی شده است ؟ 

اهدافی که در بالا به آن ها اشاره کردیم جزو اولویت هایی است که از زمان تصویب طرح هادی روستایی در دست اقدام است. روستاهای زیادی با کمک این طرح توانستند سطح زندگی ، معاش و رفاه خود را ارتقا دهند  مانند روستای زیبا کنار  که امروزه یکی از بهترین ها در زمینه ویلا می یاشد و همپنین ویلا زیباکنار تقضا زیادی دارد.اما واقعیت این است که باید این طرح در تمام روستاهای ایران پیاده سازی شود تا شاهد توسعه کلی روستاها باشیم . تا زمانی که بین مناطق مختلف کشور تبعیض وجود دارد نمی توان انتظار توسعه و پیشرفت در کل کشور باشیم.

تغییراتی که باید در طرح هادی اجرایی شود فقط مختص به بخش فیزیکی روستا نیست بلکه از نظر معنوی ، فرهنگی و اجتماعی نیز باید دچار دگرگونی شود. بسیاری از فرهنگ های اشتباه و خرده فرهنگ ها در روستاها جلوی پیشرفت و توسعه آن را گرفته است.

طرح هادی روستاییاهداف عمومی طرح هادی شامل چیست ؟ 

اهدافی که به آن ها اشاره شد جزو اهداف اختصاصی و دارای اولویت است اما برخی از اهداف به عنوان اهداف عمومی شناخته می شوند که به اندازه اهداف اختصاصی دارای اهمیت می باشند زیرا زمینه ساز تحقق اهداف اختصاصی می باشند.

ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در روستاها 

مهم ترین اهداف عمومی در طرح هادی مواردی از جمله جلب سرمایه گذاری در روستاهاست. بسیاری از طرح هایی که باید در روستاها اجرا شود نیاز به بودجه و سرمایه های کلان دارد . اما واقعیت این است که اغلب سرمایه گذاران ترجیح می دهند سرمایه خود را در شهرها خرج کنند و در مکان هایی سرمایه گذاری کنند که بازدهی سریع داشته باشد مانند سرمایه گذاری از طریق خرید ویلا در زیباکنار. زیرا سرمایه گذاری در روستاها بازدهی زود هنگام ندارد و باید زمان زیادی از آن بگذرد. ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در روستاها به عنوان اهداف عمومی مطرح می شود.

پیشگیری از مهاجرت روستاییان 

در سال های اخیر تعداد بسیار زیادی از مردمان روستا با فروش خانه ها و امکانات خود به شهر مهاجرت کرده اند. این امر سبب شده تا تعداد روستاییان روز به روز کم و در مقابل تعداد شهر نشینان زیاد تر شود. مهاجرت اجباری یکی از معضلاتی است که مردم روستا به آن گرفتار شده و درگیر عواقبی همچون بیکاری و مستاجری شده اند.

اصلاح چرخه تولید 

تولید برخی از محصولات در روستا نیاز به تجهیزات دارد تا چرخه آن تکمیل شود. ورود این تجهیزات به چرخه تولید محصولات روستایی می تواند کار آن ها را سرعت ببخشد و در نتیجه محصولاتی با کیفیت تر تولید کنند. مردمان روستا هنوز هم شیر گاو هایشان را با دست می دوشند و الیاف فرش های دستباف را به روش سنتی و در دیگ های مخصوص رنگ آمیزی می کنند. مکانیزه کردن این کارها می تواند انگیزه آن ها را در ماندن در روستا بیشتر کند.

تماس