۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

مراحل اخذ سند ویلا شمال | توضیحات کامل

در این مطلب قصد پارس ویلا فعال در زمیینه خرید ویلا در زیباکنار شما را با موضوع مهمی تحت عنوان ” مراحل اخذ سند ویلا ” آشنا می کند. سند ویلا در دو صورت می تواند اخذ شود. حالت اول زمانی است که شما ساخت ویلا را به اتمام رسانده اید و باید با اخذ سند و در دست داشتن آن ثابت کنید که مالکیت ویلا متعلق به شماست. حالت دوم زمانی است که شما ویلای آماده را از شخص دیگری خرید اید و باید به دنبال مراحل اخذ سند ویلا بروید و آن را به نام خود کنید.

مراحل اخذ سند ویلا 

مراحل اخذ سند ویلا چگونه است ؟ در مطالب قبلی در خصوص انواع سند ویلا در شمال سخن گفتیم . در این بخش قصد داریم به جنبه دیگری از مالکیت ویلا یعنی اخذ سند به نام خودتان یا در مواقع فروش ویلا در زیباکنار بپردازیم. شما در دو صورت مالک ویلا هستید و باید مراحل اخذ سند ویلا را طی کنید. در حالتی که ویلا را ساخته اید و یا اینکه آن را از شخص دیگری خریداری کرده اید. شما بدون داشتن سند نمی توانید مالکیت خودتان را ثابت کنید. در ادامه این مراحل را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

مرحله اول 

اولین اداره و سازمانی که باید به آن مراجعه کنید سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری است. در زمان مراجعه به این سازمان باید مدارکی از جمله کپی شناسنامه ، قولنامه ( در صورتی که ویلا را از شخص دیگری خریده باشید در غیر این صورت باید پایان کار ویلا را با خود همراه ببرید ) و استشهاد محلی را در دست داشته باشید. در استشهاد محلی تمام همسایگانی که در محدوده ویلا ساکن هستند با اقرار و امضا ثابت می کنند که شما مالک آن ویلا هستید.

مرحله دوم 

مرحله دوم مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک است. زیرا بعد از اینکه شما مدارک مربوطه را به این سازمان تحویل دارید آن ها زمانی را برای بازدید از ویلا و انجام کارهای کارشناسی تعیین می کنند.

مرحله سوم 

پس از اینکه زمان مورد نظر فرا رسید یکی از نمایندگان و نقشه برداران به محل احداث ویلا خواهند آمد و مواردی از جمله ترسیم کروکی ، ثبت تمام مشخصات ویلا ، ثبت مساحت ، ثبت پلاک و …. را انجام خواهد داد. تمام این مشخصات در سند مالکیت قید می شود.

مرحله چهارم 

بعد از اینکه تمام مشخصات ویلا به ثبت رسید نوبت به تنظیم صورتجلسه معاینه محلی می رسد. در این صورتجلسه تصرف مالک بر ویلا احراز و تایید می شود. صورتمجلس کاملا توسط نماینده سازمان تکمیل می شود و سپس قیمت گذاری ویلا توسط نقشه بردار انجام خواهد شد. تمام این اطلاعات توسط نماینده سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری و مالک ویلا امضا می شود.

مراحل اخذ سند ویلا شمال | توضیحات کاملمرحله پنجم 

پس از اینکه مراحل بالا به طور کامل انجام شد نوبت به این می رسد که عدم مغایرت مدارک کارشناسی شده و مدارکی که توسط مالک به سازمان تحویل داده شده است بررسی می شود و در نهایت توسط او امضا خواهد شد.

مرحله ششم 

مراحل بالا شامل آمدن کارشناس و نقشه بردار به محل احداث ویلا دارای هزینه های دولتی است که مالک ویلا باید آن را بر اساس تعرفه دولتی و از طریق بانک واریز کند و سپس رسید مربوطه را در اختیار سازمان قرار دهد.

مراحل اخذ سند ویلا بعد از انجام کارشناسی  

پس از اینکه مراحل اخذ سند ویلا را بر اساس مراحل بالا انجام دادید باید موارد زیر را به ترتیب نیز انجام دهید تا کارهای انتقال سند در زمان، مثلا خرید ویلا زیبا کنار به درستی انجام شود.

  • در این مرحله باید به یک بنگاه مورد اعتماد مراجعه کنید و قولنامه بنویسید. در مطالب قبل به معیارهای انتخاب مشاور املاک معتبر پرداختیم و گفتیم که حتما برای خرید ویلا در شمال باید به سراغ یک فرد و بنگاه مورد اعتماد بروید تا سرتان کلاه نرود. چون بازار خرید و فروش ویلا در شمال بسیار داغ است و زمینه برای افراد سودجو و کلاه بردار مهیا می باشد.
  • پس از اینکه قولنامه در بنگاه املاک نوشته شد یک کد رهگیری توسط او گرفته می شود که برای انجام مراحل بعدی مورد نیاز است. این کد معتبر است و باید حتما اخذ شود.
  • در این مرحله باید با در دست داشتن مدارکی که به آن ها اشاره می کنیم به یک دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و مدارک زیر را با خود همراه ببرید. فروشنده و خریدار به طور همزمان باید در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا کنند در غیر این صورت باید وکالتنامه داشته باشند.

مدارک مورد نیاز شامل شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار ، سند مالکیت ( تک برگ یا دفترچه ای ) ، بنچاق قبلی ویلا ، پایان کار ، پروانه ساخت ، گواهی عدم خلاف در ساخت ویلا ، کپی قولنامه و کد رهگیری اخذ شده از بنگاه املاک و کد پستی مالک و خریدار .

مراحل اخذ سند ویلا شمال | توضیحات کامل

استعلام گیری توسط دفتر اسناد رسمی 

پس از اینکه مدارک بالا را به دفتر اسناد رسمی تحویل دادید استعلامات لازم مانند استعلام ثبت و امور مالیاتی انجام می شود. استعلام ثبت یکی از مهم ترین مراحل در مراحل اخذ سند ویلا محسوب می شود. زیرا در این استعلام تعیین می شود که سند ویلا از چه نوعی است. آیا سند به صورت قطعی است یا در رهن بانک و سایر ارگان ها می باشد ؟ آیا سند ورثه ای است یا مالک آن فقط یک شخص می باشد ؟ تمام این موارد در پاسخ استعلام قید می شود .

دفتر اسناد رسمی طی یک نامه و تحویل آن به شما ، باید به سازمان شهرداری بروید و پرداخت عوارض را انجام دهید و سپس پاسخ آن را نیز طی یک نامه به دفتر اسناد رسمی تحویل دهید. بعد از انجام این مراحل می توانید با پرداخت هزینه نقل و انتقال سند ، سند ویلا را به نام خود بزنید.

معمولا دفاتر اسناد رسمی دارای اعتبار بالایی هستند اما به طور کلی در شغل و حرفه ای افراد سودجو وجود دارند. توصیه می کنیم قبل از مراجعه به دفتر اسناد رسمی تحقیق جزئی درباره آن انجام دهید تا از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید. زیرا برخی از سردفتران با دریافت هزینه های بیشتر سر شما کلاه می گذارند. شما دوستان عزیز میتوانید در صورت تمایل به خرید ویلا زیبا کنار، می توانید با پارس ویلا تماس بگیرید. 

تماس