۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

مزایا و معایب ویلای پیش ساخته

مزایا ویلای پیش ساخته

در این مطلب به سوال مهمی پاسخ خواهیم داد و آن هم مزایا ویلای پیش ساخته است. بسیاری از افراد به دلایل مختلف ترجیح می دهند اقدام به خرید ویلاهای پیش ساخته کنند اما نمی دانند که معایب و مزایای آن ها چیست و آیا ممکن است که روزی از انتخاب خود پشیمان شوند ؟ در ادامه مواردی را در خصوص معایب و مزایا ویلای پیش ساخته به شما عزیزان خواهیم گفت.

مزایا ویلای پیش ساخته در چیست ؟

بهتر است قبل از اینکه به بررسی معایب و مزایا ویلای پیش ساخته در شمال بپردازیم تعریفی واضح از ویلاهای پیش ساخته داشته باشیم. به عبارتی ساده می توان گفت که منظور از ویلای پیش ساخته سازه ‌هایی است که تمام بخش ها و قسمت های آن در کارخانه ساخته شده و برای مونتاژ کردن به موقعیت مکانی که قرار است ویلا در آنجا ساخته شود، منتقل می ‌شود. متریال به کار رفته در ویلاهای پیش ساخته چوب ، فلز ، ورق ‌های گالوانیزه و ورق‌ هایی از جنس فولاد و… هستند. ورق های گالوانیزه همان ورق هایی هستند که در برابر شرایط جوی و محیطی مانند اکسیداسیون مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

از مزایا ویلای پیش ساخته این است مصالحی که در ساخت و ساز ویلاهای پیش ساخته بکار می روند دارای ابعاد ، سایز و ضخامت‌ های ایده آل هستند و اغلب آن ها در محدوده استاندارد تولید می شوند.

در حال حاضر می توان گفت که با پیشرفت فناوری و تاثیر آن در صنعت ساخت و ساز می‌توان مدرن ترین معماری ‌ها و طراحی‌های ساختمان را با متریال از پیش ساخته شده پیاده سازی کرد. در صورتی که در سال های نه چندان دور این امر امکان پذیر نبود.  با گسترش خانه‌ های آپارتمانی، افراد از خانه ‌های قدیمی و ویلایی مقداری دور شده اند و اغلب آن ها تمایل دارند تا مجددا به زندگی در خانه های ویلایی برگردند. در ادامه به معرفی مزایا و سپس به بررسی معایب ویلای پیش ساخته در شمال خواهیم پرداخت.

امکان ساخت در کوتاه ترین زمان ممکن

یکی از مهم ترین مزایا ویلای پیش ساخته این است که ساخت و ساز آن ها در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می پذیرد. در حقیقت می توان گفت که تنها از طریق متصل کردن سازه ‌ها می‌توانید صاحب یک ویلای زیبا و ایده آل شوید. فراموش نکنید که این دسته از ویلاها علاوه بر اینکه خیلی زود ساخته می‌شوند، از قیمت بسیار کمتری نسبت به ویلای ساخته در فروش ویلا زیباکنار برخوردار می باشند. پس می توان ادعا کرد که ویلاهای از پیش ساخته شده از نظر اقتصادی گزینه مقرون به صرفه ای هستند.

قابلیت جابجایی

از دیگر مزایا ویلای پیش ساخته این است که امکان جابجایی آن ‌ها وجود دارد. به این معنی که شما این امکان را دارید تا به راحتی ویلای خود را به مکان جغرافیایی دیگری منتقل کنید. این جا به جایی توسط جرثقیل‌ ها انجام خواهد شد. زیرا خانه های پیش ساخته وزن زیادی دارند.

صرفه جویی در مصرف انرژی

حتما می دانید که منابع انرژی جهان در حال کاهش است و برای تولید مجدد آن‌ها نیاز به گذر سالیان بسیار طولانی خواهد بود. صرفه جویی در انرژی و مصرف کم آن در دنیای امروز تبدیل به یکی از مهم ترین دغدغه ها برای برخی از افراد شده است. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید بگوییم که ویلاهای پیش ساخته به دلیل عایق بودن درها و پنجره ‌ها محیط خانه را گرم نگه می دارند و مانع از هدر رفتن انرژی می شوند. به همین دلیل برای گرم کردن محیط داخلی ویلا های پیش ساخته به انرژی کمتری نیاز خواهید داشت.

مزایا ویلای پیش ساخته

 مقاوم در برابر زلزله

زلزله یکی از بلایای طبیعی است که هیچکس نمی تواند خود را از آسیب های ناشی از آن محافظت کند مگر اینکه خانه مناسبی برای سکونت انتخاب کرده باشد. بسیار جالب است بدانید که مقاومت در برابر زلزله از مزایا ویلای پیش ساخته محسوب می شود. ویلاهای پیش ساخته به نحوی طراحی می ‌شوند که از مقاومت بسیار بالایی در برابر بلاهای طبیعی، مانند زلزله برخوردار هستند. این مصالح از نظر استحکام در برابر زلزله از استانداردهای جهانی تبعیت می‌کنند و ایمنی بسیار بالایی دارند.

اجرای دکوراسیون داخلی طبق سلیقه شخصی 

قطعا تمام افراد تمایل دارند در ویلایی زندگی کنند که با سلیقه و علاقه خودشان طراحی شده باشد. زیرا زندگی کردن در این خانه ها بسیار لذت بخش خواهد بود. با خرید ویلاهای پیش ساخته این امکان به راحتی برای افراد میسر می‌شود. زیرا تغییر دکوراسیون در خانه های آماده مقداری مشکل است و نیاز به هزینه زیادی دارد.

مصالح بادوام 

یکی از مشکلاتی که معمولا برای ساختمان سازی در شمال کشور با آن مواجه هستیم آسیب دیدن و خراب شدن متریال و مصالح ساختمانی است. زیرا رطوبت هوا در این منطقه بسیار بالاست و نفوذ این رطوبت به درون مصالح آن ها دچار آسیب های جدی می کند. اما این مساله در خصوص ویلاهای پیش ساخته وجود ندارد. چون تمام مصالح بکار رفته در آن دارای عایق هستند. پس می توان گفت که کاهش هزینه های ناشی از بازسازی از مهم ترین مزایا ویلای پیش ساخته محسوب می شود. تمام مصالح بکار رفته در این سازه ها نیز قابل بازیافت می باشند.

مزایا ویلای پیش ساختهمعایب ویلاهای پیش ساخته

خرید زمین و اخذ مجوز 

پس از اینکه به بررسی و توضیح مزایا ویلای پیش ساخته پرداختیم نوبت به این می رسد تا گریزی به معایب آن نیز بزنیم. باید توجه داشته باشید که پرداخت هزینه برای خرید زمین از معایب این نوع از ویلاها محسوب می شود. همچنین شما باید مجوزهای دولتی برای نصب ویلاهای پیش ساخته را نیز داشته باشید در غیر این صورت از قرار دادن آن ها در زمین جلوگیری خواهد شد.

پرداخت هزینه به طور یکجا 

یکی از معایبی که در خصوص خرید ویلا زیباکنار و ویلاهای از ییش ساخته وجود دارد این است که شما نمی توانبد هزینه آن را قسط بندی کنید و باید تمام هزینه آن را به طور یکجا پرداخت کنید. این مساله موجب می‌شود که شما زیر بار فشارهای مالی قرار بگیرید. پس خرید ویلا در زیباکنار و این ویلاها برای افرادی توصیه می شود که از نظر مالی دارای عدم محدودیت هستند.

احتمال عدم سازگاری زمین با سازه 

یکی از اساسی ترین مواردی که باید در هنگام خرید ویلاهای پیش ساخته به آن توجه  دقت کافی را داشته باشید ، مطابقت ویلا زیباکنار با موقعیت زمین است. زیرا در مواقع مختلفی شاهد این مشکل بوده ایم که به سبب ناهمواری های موجود در سطح زمین امکان نصب سازه‌ ها وجود نداشته است. با توجه به این امر شما باید قبل از خرید ویلای پیش ساخته در شمال کشور و سایر مناطق ایران از ناهمواری ‌های زمین خود و همچنین مطمئن شوید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید.

نیاز به افراد متخصص برای نصب ویلا 

نصب ویلای پیش ساخته باید توسط افراد حرفه‌ای در این زمینه انجام شود .به همین دلیل برای نصب ویلاهای پیش ساخته نیاز به افراد کاردان دارید. حتما می دانید که ساخت ویلاهای عادی را می‌توان به هر سازنده ای سپرد و هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت. اما ساخت ویلاهای پیش ساخته را نمی‌توان به افرادی که فاقد تخصص کافی در این زمینه هستند واگذار کنید.

تماس