۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

معرفی انواع ساختمان ویلا در شمال

انواع ساختمان ویلا و انتخاب هر کدام از آن ها تاثیر مستقیمی در قیمت و مبلغ نهایی ویلا دارد. به طور مثال قیمت ویلاهای فلت ، نیمه دوبلکس ، دوبلکس و تریبلکس به میزان قابل ملاحظه ای با یکدیگر متفاوت است و نمی توان یک بودجه محدود برای تمام آن ها در نظر گرفت. در این مطلب به بررسی انواع ساختمان ویلا در شمال و ویژگی های مختلف آن ها خواهیم پرداخت.

انواع ساختمان ویلا 

انواع ساختمان ویلا در شمال کدامند ؟ اگر خاطرتان باشد در سال های نه چندان دور زمانی که به شما سفر می کردیم تمام ویلاها به شکل فلت و ساده بودند و کمتر ویلایی را به صورت دوبلکس یا دو طبقه مشاهده می کردیم. اغلب این ویلاها دارای متراژ هایی بالای ۱۰۰۰ متر بودند و قیمت بسیار زیادی هم داشتند. اما هر چه به زمان حال نزدیک تر می شویم شاهد لوکس تر شدن و پایین تر آمدن متراژ های ویلا جهت خرید ویلا زیباکنار و در شمال هستیم.

 اغلب ویلاهای مدرن دارای مساحتی بالغ بر ۴۰۰ متر و به صورت دوبلکس یا تریبلکس هستند. اگر می خواهید با تفاوت میان انواع ویلا یا ویلاهای سنتی و لوکس آشنا شوید توصیه می کنیم مطلبی را تحت عنوان ” ویلای سنتی یا ویلای لوکس کدام را بخریم ؟ ” در همین وب سایت مراجعه کنید و با ویژگی های هر کدام از این ویلاها آشنا شوید. در ادامه به معرفی انواع ساختمان ویلا خواهیم پرداخت.

ویلا فلت یا ساده

همان طور که اشاره کردیم قدیمی ترین نوع ساختمان ویلا به عنوان ویلای فلت یا ویلای یک طبقه شناخته می شود که در سال های گذشته رواج زیادی داشت و می توان گفت که دارای قدمت طولانی تری نسبت به سایر ویلاها از جمله دوبلکس و تریبلکس دارد . معمولا  ویلاهای فلت به سبب تغییر در سلیقه افراد ، تبدیل به ویلاهای دوبلکس و تریبلکس شده اند. یکی از دلایلی که می توان به عنوان رواج پیدا کردن این ویلاها دانست گران شدن زمین است. به همین خاطر افراد تلاش می کنند تا ویلاها چند طبقه بسازند تا حداکثر کارایی را از آن شاهد باشند.

ویلا نیم پیلوت یا نیمه دوبلکس 

تعدادی از ویلاها به عنوان ویلاهای نیم پیلوت یا نیمه دوبلکس برای فروش ویلا در زیباکنار معرفی می شوند. این ویلاها نه تنها در شمال بلکه در سایر مناطق نیز وجود دارند و می توان آن ها را در شهر نیز ساخت. اختلاف طبقات در این نوع از ویلا کمتر از مقداری است که بتوان آن را ویلای دوبلکس معرفی کرد. در ویلاهای نیم پیلوت که یکی از محبوب ترین انواع ساختمان ویلا محسوب می شوند در طبقه اول با ایجاد چند عدد پله اقدام به ایجاد یک نیم طبقه می کنند .

 با ذکر یک مثال نحوه ساخت این نوع از ویلاها را خدمت شما عزیزان عرض می کنیم. برای ساخت ویلای نیم پیلوت اقدام به جدا سازی اتاق ها یا بخشی از ویلا می کنند و از فضای زیرین آن معمولا به قصد احداث مواردی مانند پارکینگ، موتور خانه و … بهره می برند. این کار هم سبب زیباتر شدن ویلا خواهد شد و این امکان را به وجود می آورد که از فضایی که در اختیار داریم بهترین استفاده را بکنیم. اگر بخواهیم در خصوص قیمت گذاری این ویلاها جهت خرید ویلا در زیباکنار صحبت کنیم باید بگوییم که قیمت ویلاهای نیمه دوبلکس از ویلاهای دوبلکس ارزان تر و مسلما از ویلاهای فلت گران تر است. اما به طور کلی می توان به عنوان یک ویلای شیک از آن ها یاد کرد.

انواع ساختمان ویلاویلای دوبلکس 

پس از اینکه به بررسی ویلای فلت و نیمه دوبلکس پرداختیم نوبت به این می رسد تا یه گام جلوتر برویم و شما را با ویلای دوبلکس آشنا کنیم. ویلاهای دوبلکس یکی از انواع ساختمان ویلا به شمار می روند که دقیقا دو طبقه بر روی یکدیگر قرار می گیرد و قیمتی از خانه مانند اتاق ها در طبقه دوم واقع می شوند. این نوع ویلاها جلوه و ساختاری بسیار شیک تر از ویلاهای فلت دارند چون طراحی های بسیار جذاب تری را می توان در آن ها اجرا و پیاده سازی کرد.

ویلاهای دوبلکس یا دو طبقه علاوه بر زیبایی دارای ویژگی های مثبت دیگری مانند امکان استفاده از چشم انداز عالی و منظره خارج از ویلا مانند جنگل ، ساحل و … را نیز دارند. وجود چشم انداز یکی از معیارهای مهم افراد در انتخاب و خرید ویلا در شمال است زیرا می تواند منظره ای دلچسب را در برابر چشمان آن ها ترسیم کند.

انواع راه پله در ویلاهای دوبلکس 

اغلب طراحان داخلی ویلا برای لوکس تر جلوه دادن ویلا، پله را در بخشی از فضای داخلی ویلا قرار می دهند که در معرض دید باشد. طراحی کردن و قرار دادن پله در ویلا جلوه ای ویژه و مدرن به آن می دهد. راه پله ‌هایی مانند گرد، سه طرفه، مارپیچ و … از متداول ترین و همچنین محبوب ترین انواع راه پله محسوب می شوند که علاوه بر سلیقه افراد ، مواردی همچون شکل و مساحت زمین نیز در ساخت آن دخیل است . به طور کلی اغلب افراد پس از شنیدن نام ویلا دوبلکس تصویری از یک خانه دو طبقه که دارای راه پله هایی شیک و زیبا است در ذهن شان تداعی می شود.

در بخش قبل اشاره کردیم که در سال های نه چندان دور از زمین هایی با متراژ زیاد برای ساخت انواع ویلا زیباکنار و ویلای دوبلکس استفاده می شد اما در حال حاضر از زمین هایی با متراژ کمتر بهینه ترین استفاده را می کنند. جالب است بدانید که ویلاهای دوبلکس دارای متقاضی و خریداران بیشتری نسبت به سایر انواع ساختمان ویلا می باشد.

انواع ساختمان ویلاویلا تریبلکس 

همان طور که از نام ویلاهای تریبلکس پیداست به ویلاهایی اطلاق می شود که از سه طبقه تشکیل می شوند. این نوع از ویلاها دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به ویلای فلت ، نیمه دوبلکس و دوبلکس است و باید مبلغ بیشتری را برای خرید و اجاره آن پرداخت کنید. این نوع از ویلاها دارای ارتفاع بسیار بیشتری هستند و قطعا چشم اندازی زیباتر و دلفریب تر دارند. مخصوصا اگر چشم انداز پیش روی چشمان شما دریا یا جنگل باشد.

سبک ساخت ویلا در شمال و سایر مناطق خوش آب و هوای ایران در گذر زمان دچار تغییرات چشم گیر و محسوسی شده است. این تغییرات نه تنها در طراحی داخلی ویلا بلکه در نمای بیرونی آن نیز مشهود می باشد. یکی از مهم ترین تغییرات در خصوص انواع ساختمان ویلا می باشد که ویلاها را به چند دسته فلت ، نیمه دوبلکس ، دوبلکس و تریبلکس تقسیم بندی کرده است که رایج ترین نوع آن ویلای دوبلکس می باشد. علاوه بر طراحی داخلی ویلا عواملی مانند استفاده از مصالح مرغوب نیز در تعیین قیمت آن نقش مهمی دارد.

تماس