۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

معیارهای انتخاب مشاور املاک چیست ؟

در این مطلب به یکی از دغدغه های مهم خریداران و فروشندگان یعنی ” انتخاب مشاور املاک ” خواهیم پرداخت. خرید و فروش ویلا در شمال باید از طریق مشاورین و بنگاه های املاک انجام شود. قطعا در تمام حرفه ها افراد کلاه بردار وجود دارند که می توانند سرمایه و پس انداز شما را از چنگتان دربیاورند. اگر می خواهید با معیارهای انتخاب مشاور املاک آشنا شوید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

انتخاب مشاور املاک بر اساس چه فاکتورهایی انجام می شود ؟ 

انتخاب مشاور املاک در امر خرید و فروش خانه بسیار مهم است. شمال کشور دارای بهترین آب و هوا می باشد که قطعا نفس کشیدن در هوای آن می تواند روح تازه ای به شما ببخشد. وجود طبیعت بکر و تقریبا دست نخورده شمال و مناطقی مانند زیباکنار سبب شده تا بسیاری از افراد برای سکونت یا تفریح اقدام به خرید ویلا کنند تا در مواقعی که اقدام به مسافرت می کنند جای مناسبی برای سکونت در اختیار داشته باشند.

خرید و فروش ویلا در شمال به واسطه بنگاه های املاک انجام می پذیرد و از آن جایی که این بازار ویلا زیباکنار و در شمال بسیار داغ است قطعا افراد سودجو و کلاه بردار نیز در این حرفه مشغول به کار هستند و موجب می شوند تا در یک چشم برهم زدن سرمایه شما از دست برود. اما واقعیت این است که تمام مشاورین املاک دارای این ویژگی ناپسند نیستند. بلکه بسیاری از آن ها نیز وجدان کاری دارند. اما نکته ای که باید آن را مد نظر قرار دهید این است که معیارهای انتخاب مشاور املاک خوب را بدانید و بر همین اساس تصمیم بگیرید.

۱-دارا بودن پروانه کسب 

اولین و مهم ترین معیاری که باید به آن توجه داشته باشید این است که مشاور املاک دارای پروانه کسب و کد شناسایی صنفی باشد. داشتن این معیارها به عنوان اولین گامی است که می توانید در جهت شناخت بهترین مشاور املاک بردارید. مشاورینی که فاقد این موارد باشند به این معنی می باشد که به صورت غیر مجاز در حال فعالیت هستند و غیر قابل اعتماد می باشند. کدهایی که به عنوان کد شناسایی صنفی معرفی می شوند قابلیت استعلام گیری از سایت اصناف است و می توانید با وارد کردن این اطلاعات در سایت مربوطه تمام اطلاعات مشاور املاک را دریافت کنید.

۲- سابقه درخشان 

معیار بعدی برای انتخاب مشاور املاک در نظر گرفتن سابقه درخشان است. هر چه سابقه مشاورین املاک بیشتر باشد احتمال اینکه فردی مورد اعتماد باشد افزایش پیدا خواهد کرد. برخی از مشاورین املاک دارای تجربه و سابقه در شاخه های مختلف مانند ساخت ، شراکت در ساخت و تهاتر هستند. انتخاب مشاور املاک معتبر در وهله اول بستگی به نیاز شما دارد. شما می توانید برای یک انتخاب مناسب از سایرین نیز تحقیق کنید. این افراد می توانند جزو اعضای خانواده ، دوستان و آشنایان مورد اعتماد شما باشند.

۳- تخصص و دانش 

بهترین مشاور املاک ، مشاوری است که دارای بالاترین تخصص و دانش در زمینه کاری خود باشد. مواردی همچون آشنایی به مقررات حقوقی ، نوع کاربری زمین و ساختمان ، محاسبات ، تاسیسات ساختمانی و …. باشد. در ادامه به توضیح بیشتر این موارد اشاره می کنیم.

1111اطلاع از قوانین و مقررات حاکم بر بازار 

نه تنها خرید و فروش ملک و زمین بلکه خرید و فروش ویلا در زیباکنار و شمال نیز دارای قوانین و مقررات مربوط به خود می باشد. یک مشاور املاک معتبر باید به تمام این قوانین آگاهی داشته باشد و از نحوه صحیح اجرای آن ها مطلع باشد. اگر در انتخاب مشاور املاک دقت نکنید و فردی را انتخاب کنید که فاقد اطلاعات تخصصی و دانش باشد قطعا باعث ایجاد ضررهای مالی به شما و صدمه زدن به اعتبار خود خواهد شد.

اطلاع از نوع ساختمان و زمین

یک مشاور املاک معتبر علاوه بر خرید ویلا زیاکنار باید در زمینه‌ های مختلف مانند ساخت و ساز ساختمان نیز تخصص کافی را داشته باشد. به طور مثال او باید به خوبی از نوع نقشه کشی ساختمان ، دکوراسیون ، تاسیسات و … اطلاعات دقیقی داشته باشد تا بتواند مشتری را به بهترین نحو راهنمایی کند. برخی از مشتریان به جای خرید ویلا ترجیح می دهند زمین بخرند و ویلا را بر اساس سلیقه خود در آن بسازند. اطلاع از نوع زمین و کاربری آن از جمله اطلاعاتی است که مشاور املاک باید بر آن واقف باشد.

اطلاع از آینده ملک 

در مطالب گذشته تحت عنوان “ مزایا خرید ویلای لوکس در زیباکنار چیست ؟ ” و ” خرید ویلا برای سرمایه گذاری راهی مناسب است ؟ ” به این موضوع اشاره کردیم که برخی از افراد به قصد سرمایه گذاری اقدام به خرید ملک می کنند. به همین دلیل بعضی از آن ها خرید زمین را به خرید ویلای آماده ترجیح می دهند. یکی از معیارهای انتخاب مشاور املاک معتبر این است که به خوبی از آینده زمین اطلاع داشته باشد و بداند که چه پروژه هایی در اطراف آن احداث می شود و ارزش آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

اطلاع از تاسیسات ساختمان 

ویلاهای آماده دارای امکانات و تاسیسات مختلف هستند. این تاسیسات می تواند شامل سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، لوله کشی آب و فاضلاب و … باشد. اطلاع دقیق از این نوع تاسیسات بر عهده مشاور املاک می باشد. همچنین او وظیفه دارد اگر ساختمان نیاز به تعمیر داشت مشتری را در جریان بگذارد. زیرا برخی از ویلاها دارای قدمت زیادی هستند و به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند. قطعا یکی از وظایف مشاور املاک این است که میزان عمر ساختمان را به مشتریان بگویند.

انتخاب مشاور املاک۴- مسلط بر فنون مذاکره

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که معامله ای بخاطر یک جمله یا حرف نادرست بهم خورده باشد. این موضوع به فن مذاکره ارتباط دارد. مشاور املاک معتبر در شمال باید به خوبی فنون مذاکره را بداند که معاملات را به خوبی جوش بدهند و بتواند رضایت خریدار و فروشنده را جلب کند. دانستن فنون مذاکره یکی از اصول اولیه نه تنها در شغل مشاور املاک بلکه در سایر مشاغل محسوب می شود.

۵- قدرت بازاریابی 

هنگامی که مشاور املاک دارای قدرت بازاریابی باشد می تواند به خوبی روند فروش و خرید ویلا در زیباکنار را سرعت ببخشند و معامله را به اتمام برساند. واقعیت این است که سرعت خرید و فروش برای خریدار و فروشنده بسیار مهم است و کشدار کردن معامله می تواند یکی از طرفین را منصرف کند.

تماس