۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱

بررسی نما رومی ویلا و انواع آن

در حال حاضر استفاده از نما رومی ویلا بسیار متداول شده است زیرا یکی از انواع نماهای محبوب و پرطرفدار به شمار می رود که در طی سال های اخیر استقبال زیادی از آن شده است. همان طور که نقشه و طرح داخلی ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است نمای آن نیز مهم می باشد. در این مطلب به بررسی انواع نما رومی ویلا و جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت.

نما رومی ویلا

نما رومی ویلا چیست و چه تفاوتی با سایر نماهای ساختمانی دارد ؟ واقعیت این است که وجود نمای زیبا در ویلا باعث افزایش زیبایی آن خواهد شد. افرادی که قصد خرید ویلا در زیباکنار را دارند در نگاه اول ، نمای آن را می بینند و تاثیر مهمی در انتخاب آن ها خواهد شد. نما رومی ویلا نسبت به سایر نماها دارای مقداری پیچیدگی است و معمولا افراد به این نوع از پیچیدگی علاقه زیادی دارند. خاص و ویژه بودن نمای رومی سبب شده تا در طی سال های اخیر اغلب ساختمان ها و ویلاهای در حال ساخت از این گزینه استفاده کنند. جالب است بدانید که نمای رومی به عنوان تلفیقی از هنر و فرهنگ ایران و روم باستان می باشد.

انواع نما رومی ویلا

نما رومی را می توان بر اساس مصالح و متریال بکار رفته در آن ها دسته بندی کرد. در ادامه به معرفی هر کدام از آن ها پرداخته ایم. انتخاب نمای ویلا بر اساس سلیقه مالک آن تعیین می شود اما اگر شما ویلای آماده را خریداری کرده اید و تمایلی به نوع نمای آن ندارید می توانید با پرداخت هزینه نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

نما رومی سیمانی

نما رومی سیمانی اولین نوع از نمای رومی محسوب می شود که خود دارای دسته بندی های مختلف بر اساس طرح مورد نظر می باشد.

  • سیمان سفید : همان طور که از نام این نما پیداست توسط سیمان سفید ساخته می شوند. سیمان سفید به عنوان یکی از مناسب ترین گزینه ها برای ساخت نمای ساختمان و ویلا محسوب می شود زیرا می تواند جلوه ای بسیار زیبا و لوکس به آن هدیه دهد.
  • سیمانی تخته ماله : در ساخت این نوع نما ، از تخته ماله و دو لایه آستر بهره گرفته می شود که هر کدام از آن ها دارای ضخامت هایی استاندارد هستند. ضخامت آستر باید ۲ سانتی متر و ضخامت لایه دوم حدود ۰٫۵ سانتی متر محاسبه شود.
  • سیمان شکسته : نماهایی که به عنوان سیمان شکسته ساخته می شوند دارای مقاومت و دوام بسیار زیادی هستند. دلیل نامگذاری این نوع از نمای ویلا این است که از موادی مانند پودر سنگ ، سنگ دانه های رنگی ، رنگ های معدنی و سیمان سفید در آن استفاده می شود. جلوه نمای سیمان شکسته بسیار زیباست و اگر مجری آن ماهر باشد می تواند آن را به بهترین شکل بسازد.

نما رومی ویلا

نما رومی سنگی

نما رومی سنگی یکی دیگر از انواع نما رومی ویلا محسوب می شود که دارای جلوه ای بسیار زیباتر و البته گران تر از نمای سیمانی است. زیرا در تمام بخش های آن از سنگ هایی مانند تراورتن استفاده می شود که فروش آن ها به صورت متری است. علاوه بر سنگ تراورتن می توانید از سایر سنگ های با ارزش و زیبا مانند مرمر و گرانیت نیز استفاده کنید. این سنگ ها دارای کیفیت های مختلف هستند و بهتر است خرید آن را به عهده افراد متخصص بگذارید.

نما رومی ویلا چه ویژگی هایی دارد ؟

نماهای رومی علاوه بر پیچیده بودن دارای ویژگی های دیگری نیز هستند که آن ها را از سایر نماها متمایز می کند. توجه به جزئیات در ساخت این نماها باعث ایجاد تفاوت و همچنین شخصیت دادن به ویلا یا ساختمان می شود. اهمیت به جنبه هنری و تاریخی در این نماها آشکار است. شاید بسیاری از افراد نمای رومی را به عنوان یک نمای جدید در نظر بگیرند در صورتی که این هنر از قدمت بسیار زیادی برخوردار است و با دیدن آن می توان حس غرور و ارزشمندی را زنده کرد. زیرا در ایران باستان از این طرح ها استفاده های فراوانی می شده است اما در حال حاضر آن را به شکل نوین تری در آورده اند که مورد توجه افرادی قرار بگیرد که به نماهای مدرن هم علاقه دارند.

اگر می خواهید نما رومی ویلا به بهترین شکل انجام شود باید آن را به دست افراد حرفه ای و مجری های با سابقه بسپارید تا بتوانند تمام جزئیات را به طور کامل اجرا کنند. زیرا بروز کوچک ترین خطا در ساخت نمای ویلا می تواند به طور کلی نما را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای استفاده از نما رومی ویلا چیست ؟

مقاوم در برابر رطوبت شمال

همان طور که می دانید اغلب ویلاها در شمال و در مناطق ساحلی ساخته می شوند. همین امر موجب می شود تا رطوبت هوا سبب نفوذ به مصالح ساختمانی شود و به مرور زمان آن را تخریب کند. اما مصالحی مانند سیمان و سنگ های مرمر که در ساخت نمای رومی مورد استفاده قرار می گیرند بسیار با دوام هستند و به مرور زمان دچار هیچ گونه آسیبی نخواهند شد.

نما رومی ویلاسهولت در نورپردازی ویلا

حتما می دانید که نورپردازی چه تاثیر شگرفی در زیبایی ساختمان و فروش ویلا زیباکنار دارد. استفاده از نماهای رومی سبب خارج شدن ویلا از حالت ساده و فلت می شود و به مجری این امکان را می دهد که کارهای نورپردازی را راحت تر انجام دهد.

وفور مصالح مورد نیاز

مصالحی مانند سیمان و سنگ که در ساخت نمای رومی ویلا زیباکنار مورد استفاده قرار می گیرند همیشه در دسترس هستند و می توان به راحتی آن ها را تهیه کرد. سهولت در تهیه کردن متریال سبب می شود که هیچ نگرانی از این بابت وجود نداشته باشد.

شاخصه های نمای رومی ویلا

نما رومی ویلا جهت خرید ویلا زیباکنار دارای شاخصه هایی هستند که آن ها را از نماهای فلت متمایز می کند. وجود قوس ها و ستون های تزئینی به مراتب سبب افزایش زیبایی این نماها خواهد شد.

  • قوس های نقش دار : قوس هایی که در نمای رومی ساخته می شوند معمولا عریض هستند و می توان از نقش های ریز با تمام جزئیات در آن ها استفاده کرد.
  • ستون های تزئینی : در نمای رومی هیچ گونه ستون بلند را مشاهده نمی کنید بلکه تمام ستون هایی که در ساخت آن به کار می رود از نوع مدور ، کوتاه و تزئینی است که در نهایت حالتی سلطنتی به ویلا می دهد.
  • استفاده از نمادهای باستانی : وجود نمادهای باستانی شامل سر ستون ها ، قاب پنجره ، کتیبه ، مجسمه و …. در نمای رومی می تواند حالت باستانی آن را تداعی کند و به نمای ساختمان اصالت ببخشد.

تماس