۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

مهم ترین نکات طراحی داخلی ویلا | هر آنچه که باید بدانید !

مهم ترین نکات طراحی داخلی ویلا شامل نورپردازی ، استفاده مناسب از رنگ و … می باشد. طراحی داخلی ویلا نقشی اساسی در زیبایی آن دارد و می تواند آرامش را برای ساکنین آن به وجود آورد. به شرط آن که طراحی بر اساس اصول و قواعد انجام شود. در این مطلب به جوانب مختلف نکات طراحی داخلی ویلا خواهیم پرداخت.

نکات طراحی داخلی ویلا

اصلی ترین نکات طراحی داخلی ویلا کدامند؟ به جرات می توان گفت که همه ما تصوری شیک از ویلا داریم. زیرا همیشه ویلاها را با ظاهری زیبا و دکوراسیونی عالی دیده ایم. آگاهی از نکات طراحی داخلی پس از خرید ویلا زیباکنار و یا هرجای دیگر باعث می شود تا بتوانیم یک محیط زیبا و دلنشین را ایجاد کنیم. فراموش نکنید که بدون دانستن قواعد و اصول طراحی نمی توانید یک دکوراسیون داخلی زیبا بسازید.

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ کاملا بر اساس سلیقه شما انجام می شود. اما توجه داشته باشید که اگر یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کردید باید سایر عناصر و المان های ویلا نیز از همین رنگ تاثیر گرفته باشند. به طور مثال اگر قصد دارید از رنگ کرم که یکی از رنگ های خنثی می باشد در طراحی داخلی ویلا استفاده کنید باید از رنگ های مکمل و هم خانواده آن نیز بهره بگیرید. رنگ کرم به عنوان یک رنگ خنثی و البته بسیار پرطرفدار شناخته می شود که بکارگیری از آن در هر محیطی می تواند آن را دلبازتر و زیباتر نشان دهد.

رنگ ها دارای هم خانواده ها و مکمل های زیادی هستند. به طور مثال رنگ کرم از پر رنگ تا کم رنگ وجود دارد که می توانید آن ها را در کنار یکدیگر استفاده کنید. اگر قصد دارید از سایر رنگ ها مانند سفید استفاهد کنید باید توجه داشته باشید که برای ایجاد تکامل در آن باید از رنگ هایی مانند نقره ای و خاکستری بهره بگیرید.

نکات طراحی داخلی ویلانورپردازی

به هیچ عنوان نمی توان تاثیر نورپردازی در ساختمان را نادیده گرفت. تمام طراحان و دکوراتور ها به خوبی می دانند که باید در کدام بخش از ویلا از چه نوع نوری استفاده کنند. نورها می توانند به شکل های مختلف نمایان شوند که می توان به نورهای آویزی مانند لوستر و نورهای مخفی اشاره کرد. استفاده مناسب و بجا از نورها یکی از مهم ترین نکات طراحی داخلی ویلا محسوب می شود که می تواند محیطی شفاف و سبک را ارائه دهد.

علاوه بر طراحی داخلی ویلا باید اشاره ای به طراحی بیرونی و نمای آن نیز داشته باشید. زیرا نور پردازی به عنوان یکی از مهم ترین عناصر در دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا محسوب می شود. استفاده از نورهای مخفی در دیواره بیرونی ویلا ، محوطه و فضای سبز جلوه ای بسیار مدرن به آن می بخشد. نور افکن ها ، چراغ های کم نور رنگی و نصب آن ها در بخش هایی مانند تراس جزو نکات طراحی ویلا محسوب می شود.

استفاده از متریال مناسب

استفاده از متریال هایی مانند شیشه ، چوب و فلز می تواند بافت منحصر به فردی در ویلا ایجاد کند. در سال های گذشته که طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ویلا تا این حد گسترش پیدا نکرده بود اغلب از یک متریال و بافت استفاده می کردند. اما هر چقدر این رشته هنری توسعه بیشتری یافت بتدریج متوجه شدند که بکارگیری از متریال های گوناگون می تواند زیبایی محیط داخلی را بیشتر کند. ترکیب چوب و شیشه ، فلز و شیشه و … جلوه ای بسیار مدرن به وجود می آورد. علاوه بر این می توانید از الگوها و خط های منحنی ، مورب و …. در بهبود فضا استفاده کنید. هر کدام از این الگوها نوعی از فضا را به بیننده القا می کند.

تصور کنید وارد یک ویلا شده اید که الگوهایی مانند خط های منحنی و دایره در آن استفاده شده است. قطعا با دیدن این نوع از دکوراسیون متوجه می شوید که وارد یک محیط انعطاف پذیر شده اید. اما اگر در همین محیط از اشکال هندسی زاویه دار ، خطوط شکسته و مورب استفاده شود احساس خشونت و مشوش بودن به شما دست خواهد داد.

نوع پنجره

بسیاری از افراد به جای خرید ویلا در زیباکنار شمال ترجیح می دهند زمین خریداری کنند و ویلا را مطابق را نظر خودشان بسازند. قطعا این افراد ساختمان ویلا را به نحوی می سازند که کاملا مطابق را میل آن ها باشد. یکی از عواملی که نه تنها در طراحی داخلی ویلا بلکه در طراحی دکوراسیون بیرونی آن موثر می باشد پنجره ها هستند.

انتخاب نوع پنجره و قاب آن ارتباط مستقیمی با مکان قرارگیری ویلا دارد. به طور مثال اگر ویلای شما در جنگل قرار دارد توصیه می کنیم از پنجره هایی استفاده کنید که دارای قاب چوبی هستند. اما اگر قصد سکونت در ویلای ساحلی یا ویلای شهرکی را دارید می توانید از پنجره هایی با قاب آلومینیومی و باریک استفاده کنید. این نوع از پنجره ها می توانند دکوراسیون داخلی شیک را در ویلای شما به ارمغان آورند.

قطعا هر چقدر پنجره ها از ابعاد بزرگ تری برخوردار باشند نور طبیعی بیشتری وارد محیط خانه می شود. حتما تا به حال در ویلا زیباکنار ویلاهایی را دیده اید که از پنجره های سراسری استفاده می کنند. این پنجره ها قادر هستند تا ویلایی بسیار پر نور را بسازند.

نکات طراحی داخلی ویلاچیدمان لوازم و عناصر

در دکوراسیون داخلی ویلا از وسایل و عناصر مختلفی استفاده می شود که می توان به مبلمان ، قاب عکس ، گلدان و … اشاره کرد. نحوه چیدمان آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می تواند محیط را دل انگیز تر کند و جذابیت زیادی به آن ببخشد. اگر قصد دارید یک محیط راحت و صمیمی را ایجاد کنید می توانید از مبلمان راحتی و اسپرت بهره بگیرید. اما اگر می خواهید یک محیط لوکس و لاکچری را تداعی کنید باید از مبلمان های سلطنتی استفاده کنید.

اگر می خواهید مهمانان شما بعد از نشستن در محیط پذیرایی احساس نزدیکی به یکدیگر داشته باشند باید مبلمان را گرد بچینید تا افراد برای صحبت با یکدیگر فاصله زیادی بین خود احساس نکنند و مجبور نشوند با صدای بلند صحبت کنند.

تمام مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره شد از مهم ترین نکات طراحی داخلی ویلا محسوب می شوند اما سایر بخش ها مانند آشپزخانه ، اتاق خواب و … نیز نیاز به طراحی دارند که باید نکات مربوط به آن ها را رعایت کنید.

تماس