۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

ساحل چمخاله کجاست؟

Real Places theme must be activated to use Property Listing Visual Composer element!

ساحل چمخاله

ساحل چمخاله بعد از بندر انزلی دومین شهر گردشگردی استان گیلان محسوب می شود. تاریخچه این ساحل به حدود ۳۰۰ سال پیش بر می گردد. زمانی که مردم برای در امان ماندن از جنگ ها به مناطق خوش آب و هوا پناه می بردند. ساحل چمخاله نیز چزو این ماطق محسوب می شد و از آن زمان تا به امروز توانسته پابرجا بماند و همه ساله میزبان گردشگران و توریست ها از سراسر کشور و جهان باشد. در این مقاله به بررسی این ساحل و معرفی آن پرداخته ایم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از خرید ویلا در زیباکنار با کارشناسان ما در پارس ویلا تماس بگیرید.

 

تاریخچه ساحل چمخاله

ساحل چمخاله تاریخچه ای دیرینه دارد. در زمان نادر شاه افشار که جنگ ها و درگیری های زیادی به وجود می آمد مردم برای فرار از این اوضاع به اماکنی پناه می بردند که امنیت آن ها را تامین کند. مردم کرمانشاه نیز برای تامین امنیت جانی به یک منطقه خوش آب و هوا که خالی از سکنه بود پناه بردند. از آن دوران تا به امروز ساحل چمخاله یکی از بی نظیر ترین شهرها از نظر گستردگی و رونق اقتصادی در استان گیلان محسوب می شود.

ساحل چمخاله در دوران قبل از انقلاب رونق بیشتری نسبت به امروز داشت. سواحل آن ویلاها و پلاژهای زیادی مشاهده می شد که مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود به آن جا می رفتند اما متاسفانه در طی چند سال اخیر از رونق آن کاسته شد اما نا گفته نماند که هنوز هم جزو برترین سواحل ایران شناخته می شود و دومین قطب توریستی و گردشگری استان گیلان بعد از بندر انزلی محسوب می شود.

جاذبه های ساحل چمخاله

این منطقه همان طور که نامش پیداست ساحلی است. وجود ساحل زیبا و ماسه ای از مهم ترین جذابیت های طبیعی چمخاله به شمار می آید. این رودخانه عمق زیادی ندارد و شاید در برخی از مناطق عمق آن تنها به ۶ متر برسد. تالاب پرندگان از دیگر جاذبه های این ساحل است. وجود گونه های مختلف پرندگان موجب شده تا گردشگران زیادی در طول سال برای تماشای آن ها به چخماله بیایند. در فصل زمستان برخی از گونه های نادر از مناطق سردسیر مانند روسیه و سیبری به چمخاله مهاجرت می کنند. وجود برخی از شکارچیان غیر مجاز موجب شده تا ادامه حیات برخی از گونه های نادر به خطر بیفتد و با تهدیداتی از جمله انقراض نسل مواجه شوند.

برای اطلاعات بیشتر از جاهای دیدنی زیباکنار شما می توانید مقاله دیگر ما را در لینک بخوانید.

 

ساحل چمخاله

دلیل نامگذاری ساحل چمخاله

شاید نام چمخاله برای شما جالب باشد و کنجکاو شده باشید که وجه تسمیه آن را بدانید. چمخاله از ترکیب دو عبارت ساخته شده است. ” چم ” و ” خاله ” که به معنای رودخانه منشعب است. ساحل چمخاله به این دلیل که از ترکیب و انشعاب چند رودخانه به وجود آمده است این نام را بر او نهاده اند.

طایفه چمخاله

در چمخاله طوایف متعدد و بزرگی زندگی می کنند که تمام آن ها از فرهنگ غنی برخوردار هستند. مردمان شمال کشور و چمخاله به مهمان نوازی و دستو دلبازی مشهور هستند. اما طوایفی که در این ناحیه زندگی می کنند اغلب دارای پسوند فامیلی چمخاله , دهکایی و جلالوند می باشند.

شغل مردم ساحل چمخاله

کشاورزی

محال است مردمی که در شمال کشور زندگی می کنند به شغل شریف کشاورزی مشغول نباشند. این خطه از کشور عزیزمان که منبع سرشاری از انواع برنج های مرغوب است به دست این کشاورزان زحمت کش کاشت و تولید می شوند. برنج و کاشت هندوانه از اصلی ترین جوانب شغل کشاورزی محسوب می شوند.

صیدی

مردمانی که در کنار دریا زندگی می کنند برای ارتزاق و کسب روزی اقدام به صید ماهی از دریا می کنند. دریا با تمام وسعت و بزرگی خود می تواند منبعی فوق العاده برای امرار معاش مردم چمخاله باشد.

ساحل چمخاله را می توان در دسته زیباترین و مجهزترین سواحل شمال کشور دسته بندی کرد. نکته مهمی که در انتخاب بهترین سواحل در نظر گرفته می شود میزان امنیت آن است. خوشبختانه این ساحل در کنار تمام مزایایی که دارد جزو امن ترین و کم خطر ترین سواحل نیز شناخته شده است و تمام مسائل امنیتی مانند احداث غریق نجات و … در آن لحاظ شده است. این ساحل در سال ۱۳۹۰ به عنوان بهترین ساحل استان گیلان انتخاب شد. این انتخاب از طرف وزارت کشور بوده است. و اما به سراغ معرفی دیگر مناطق این ساحل می رویم.

روستای سلیم چاف

روستای سلیم چاف که در ساحل چمخاله قرار گرفته است جزو کم جمعیت ترین و در عین حال زیباترین روستاهای چمخاله محسوب می شود. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که از این روستا تنها ۱۰۰ خانوار دارد و جمعیت نهایی آن ها از ۶۰۰ نفر تجاوز نمی کند. قرار گرفتن این روستا در کنار دریای مازندران موجب شده که افراد زیادی از این منطقه دیدن کنند. دسترسی به روستای سلیم چاف نیز عالی است و با عبور جاده ساحلی از میان شالیزار موجب سهولت در رفت و آمد به این روستا شده است. روستای سلیم چاف که خود یکی از مناطق دیدنی ساحل چمخاله به شمار می رود در دل خود نیز دارای مناطق دیدنی است. پل چوبی و نیزار از اصلی ترین اماکن دیدنی و جذاب این روستا هستند. همچنین وجود رودخانه و ساحل ماسه ای نیز موجب شده تا در طول سال افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود به این منطقه بیایند.

ساحل چمخاله

لیلا کوه

لیلا کوه از مناطق بسیار جذاب ساحل چمخاله است. وجود طبیعتی بکر در این ناحیه می تواند جاذبه توریستی ایجاد کند و در ایام مختلف سال به خصوص ایام نوروز پذیرای گردشگران عزیز باشد.

بهترین فصل برای سفر به چمخاله

به شما پیشنهاد می کنیم که در فصل بهار و تابستان به چمخاله سفر کنید. این فصول دارای زیبایی خاصی هستند و اغلب مناطق کشور در فصل تابستان و بهار زیباترند. چمخاله نیز دارای طبیعتی سبزتر و چشم نوازتر است که موقعیت خوبی برای عکاسان طبیعت نیز به وجود آورده است.

نحوه دسترسی به چمخاله

شما می توانید به روش های مختلفی اقدام به سفر به چمخاله کنید. ماشین شخصی , اتوبوس و هواپیما از این دست هستند. اما اگر می خواهید از ماشین شخصی استفاده کنید می توانید در مسیر جاده کناره از شرق به غرب و بعد از گذشتن از شهر چالوس و رامسر به سمت استان گیلان بروید. در ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود می توانید وارد چمخاله شوید.

از سمت غرب نیز می توانید به چمخاله برسید. بعد از پشت سر گذاشتن رشت و رسیدن به شهر لاهیجان ۲۵ کیلومتر به سمت شرق برانید.

تماس