۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

معرفی پارک ملی بوجاق ، از جذاب ترین مکان های دیدنی زیباکنار !

Real Places theme must be activated to use Property Listing Visual Composer element!

معرفی پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق که با عنوان ” تالاب ملی بوجاق ” نیز شناخته می شود نخستین پارک ملی خشکی- دریایی ایرانی به ثبت رسیده است. این تالاب که دارای جوانب گوناگون برای بررسی است بیش از ۳۰۰۰ هکتار مساحت دارد که در نوع خود بی نظیر است. در این مقاله به معرفی پارک ملی بوجاق خواهیم پرداخت. پارک ملی بوجاق یکی از جاهای دیدنی زیباکنار است که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از خرید ویلا در زیباکنار با کارشناسان پارس ویلا در تماس باشید.

 

موقعیت مکانی پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق از دیگر مناطق دیدنی در ناحیه زیبا کنار محسوب می شود که از طبیعتی بکر و جذاب برخودار است. این پارک که به نام ” تالاب ملی بوجاق ” نیز به ثبت رسیده است در تمام فصول میزبان گردشگران و توریست های داخلی و خارجی است. پارک ملی بوجاق اولین پارک ملی است که به عنوان پارک خشکی – دریایی به ثبت رسیده است. دلیل این نام گذاری این است که بیش از ۱۰۰۰ هکتار آن در بخش دریایی و بیش از ۱۰۰ هکتار آن منطقه تالابی و مابقی آن در خشکی و زمین های ساحلی و جلگه ای واقع شده است.

دسترسی این پارک از سمت شمال به دریای مازندران ” خزر ” , از سمت جنوب به بندر کیاشهر , از سمت غرب و به رودخانه اوشمک و از سمت شرق به تاسیسات و مجتمع تفریحی زیباکنار به نام صدا و سیما وجود دارد.

بخش های مختلف پارک ملی بوجاق

این پارک ملی دارای بخش های مختلفی است که در جهات جغرافیایی مختلفی از پارک قرار دارند. در بخش شرقی پارک می توان به وجود تالاب کیاشهر اشاره کرد. این تالاب که پارک جنگلی کیاشهر را نیز در کنار خود دارد یکی یکی از جاذبه های گردشگری منطقه زیبا کنار محسوب می شود. در بخش غربی پارک ملی تالاب بوجاق قرار دارد که همان طور که اشاره کردیم وسعتی بیش از ۱۰۰ هکتار دارد. و اما در بخش مرکزی پارک می توان به تالاب ۲۲ بهمن اشاره کرد. اما بخش های مختلف این پارک تنها به این موارد محدود نمی شوند بلکه می توان به دلتای سفید رود , جلگه ها , آب های ساحلی و زمین ها نیز اشاره کرد که هر کدام دارای زیبایی منحصر به فردی هستند.

پارک ملی بوجاق در سال ۱۳۹۲ جزو مناطق آزاد بندر انزلی معرفی شد. هنگامی که یک منطقه به عنوان منطقه آزاد معرفی می شود به معنی ورود کالا بدون پرداخت گمرکی است. این مساله می تواند موجب رشد و رونق اقتصادی در آن بخش شود و زمینه برای اشتغال افراد زیادی مهیا کند.

پارک ملی بوجاق

گونه های مختلف زیستی

پارک ملی علاوه بر دارا بودن جاذبه های طبیعی دارای انواع مختلفی از گونه های زیستی , جانوری و گیاهی نیز می باشد که موجب افزایش جذابیت این منطقه برای گردشگران شده است. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

پرندگان 

پارک ملی مکان مناسبی برای مهاجرت پرندگان در فصل زمستان است. پرندگان زیادی در این فصل به این پارک مهاجرت می کنند که تعداد گونه های آن ها به بیش از ۲۳۴ گونه می رسد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید ۱۲ گونه این پرندگان در حال انقراض هستند و در فهرست سرخ اتحادیه بین لمللی حفاظت از محیط زیست قرار دارند. تعدادی از این پرندگان شامل پرستوی دریایی , دارکوب , ماهی خورک , کورکور , مرغ سقا و صد ها نوع دیگر است که بسیاری از آن ها بسیار نادر هستند و شاید تنها دو بار در ایران دیده شده باشند و آن هم در پارک ملی بوجاق است. هر کدام از این پرنده ها نشان دهنده قدرت خداوند در خلق زیباترین پرنده هاست. پارک ملی تنها ۲۰ گونه پرنده بومی دارد.

آبزی ها

پارک ملی از نظر تنوع گونه های بزی نیز بسیار غنی است و ماهی هایی مانند ماهی سفید , کپور و سیم پرک در این منطقه زندگی می کنند. همچنین گونه هایی مانند ماهی کراس و لای ماهی نیز از دیگر آبزیانی هستند که در پارک ملی وجود دارند.

پوشش گیاهی

این منطقه نیز از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی و منحصر به فرد است. تا کنون بیش از ۲۴۰ نوع گونه گیاهی در پارک ملی مشاهده شده است که هر کدام آن ها توانسته به جذابیت و طبیعت این منطقه بیافزاید.

پارک ملی بوجاق

چه خطراتی موجب تهدید این منطقه شده است؟

آلودگی ها

اغلب مناطقی که به عنوان منطقه توریستی شناخته می شوند دارای یک معضل و تهدید مشترک هستند و آن هم آلودگی های محیط زیستی است. متاسفانه رفت و آمد توریست ها و گردشگران به این مناطق موجب می شود که آکنده از زباله شوند. در کشور ایران فرهنگ سازی خوبی در این زمینه انجام نشده است و بسیاری از گردشگران بعد از گذراندن اوقات فراغت خود منطقه را با انبوهی از زباله ترک می کنند و نمی دانند که این مساله تا چه حد می تواند موجب آسیب رساندن و نابودی آن شود. پارک ملی بوجاق نیز با همین معضل دست و پنجه نرم می کند.

 

ساخت آلاچیق

در خط ساحلی دریای خزر و مرز تالاب ملی بوجاق طرحی به نام طرح سالم سازی اجرا شده که به دنبال آن آلاچیق هایی در این ناحیه ساخته شده است. اما متاسفانه این نوع از ساخت و سازها که در دسته ساخت و سازهای غیر مجاز قرار می گیرند موجب به خطر انداختن حیات و سلامت این منطقه شده است.

تخریب مرز طبیعی تالاب

تالاب ها به طور طبیعی حدود ۲۶ متر از سطح دریا پایین تر هستند و مرزی طبیعی بین آن ها وجود دارد .یکی از تهدیداتی که در این منطقه وجود دارد تخریب مرز طبیعی تالاب و دریای خزر است به نحوی که آب تالاب از تالاب خارج شده و به دریا می ریزد. این مساله موجب می شود تالاب به مرور زمان از بین برود و نتواند حیات خود را ادامه دهد. ساختن مجدد مرز بین آن ها ار بروز این مساله جلوگیری می کند.

آلودگی صوتی

آلودگی های صوتی به دلیل تفریحات هوایی که در این منطقه انجام می شود موجب ترس گونه های پرنده می شود و موجب می شود که از منطقه فراری شوند. تفریحات پروازی در تالاب ملی بوجاق باید در فصول مهاجرت پرندگان محدود شود.

شکار پرندگان

شکار غیر قانونی پرندگان از دیگر تهدیدات این ناحیه محسوب می شود. گونه های پرندگان در انقراض به وسیله شکارچیان غیر مجاز شکار می شوند و موجب بروز تهدیدی جدی برای آن ها خواهد شد.

تماس