۲۰۰۰ ۵۶۰ ۰۹۱۱
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

۵ اشتباه رایج در خرید ویلای شمال

۵ اشتباه رایج در خرید ویلای شمال

۱- آیا من آمادگی خرید ویلا را دارم؟

گام اول در خرید ویلای شمال، درک نیازهای خانواده است.

از آنجا که خریداران ویلای شمال عموماً ویلا را برای تعطیلات ماهانه و حتی سالانه می‌خواهند، تصورشان از خرید ویلا، تأمین سقفی است که موجبات گذراندن تعطیلاتی کوتاه در بطن شمال را برایشان فراهم می‌سازد. بدین واسطه، “بی‌گدار به آب زدن”، اشتباه رایجی است، اشتباهی که به چشم همه ما تکراری است.

پیش از آن که با خرید ویلا گلاویز شویم، باید چرتکه‌ای به دست بگیریم، تمام دارایی‌هایمان را آنالیز کنیم و بدهی‌هایتان را رصد نماییم. نخستین خروجی این قسمت، توان مالی خانواده است.

 دومین خروجی، “استخراج نیازهای اساسی خانواده” خواهد بود.

آیا آنچه  نیاز من را مرتفع می‌کند ویلایی است آرام که منظره درختان در هم تنیده افرا را تقدیمم می‌کند یا ویلایی در مرکز شهر و نزدیک به بهترین مدرسه؟

خوب می‌دانیم با خرید ویلای شمال، تنها یک ویلا را خریداری نمی‌کنیم که مالک یک محله می‌شویم، به عبارتی باید موقعیت ویلا و کیفیت آن محله را کند و کاو کرد، باید سطح جرایم و امنیت آن محله را دانست، امکانات حمل و نقلش را متوجه شد، شلوغی خیابان‌هایش را از نظر گذراند و نزدیکی فروشگاه‌ها و بیمارستان‌ها را دریافت.

۲-  قیمت، معضلی اساسی!

باید فردی متبحر پایِ کار بیاید!

از اردیبهشت ماه سال ۹۷، رشد بی‌سابقه قیمت، یکه تاز میدان شد. املاک و مستغلات که گویی دوست نداشتند از این کاروان جا بمانند، خیلی زود به این جرگه پیوستند و با موجِ گرانی همراه شدند.

در بحبوحه کنونی، که رشد بی‌محابایِ قیمت ویلا به نقطه پایان نرسیده و هنوز هم سوت پایان این ماراتن به صدا در نیامده است، بسیاری از فروشندگان به گرانتر فروختن ویلای خود، دلخوشند.

جان کلام این که، در وضعیت فعلی (که عرضه کم است، قیمت گران است و خریداران برای خرید ویلایی ولو کوچک در بطن شمال صف کشیده‌اند)، پیشنهاد قیمتی ارزان که با نرخِ مورد نظر فروشنده، فاصله‌ها دارد، هرگز توصیه نمی‌شود. بهتر است، پیش از خرید ویلای شمال، مروری داشته باشیم بر قیمت‌ها و آگاهانه قدم در این راه بگذاریم.

یکی از فاکتورهایی که با قیمت نهایی ویلا، پیوند ناگسستنی دارد، هزینه‌های پنهان است. اما منظور از هزینه‌های پنهان چیست؟

منظور از هزینه‌های پنهان ویلا چیست؟

تله‌ای به نامِ هزینه‌های پنهان در خرید ویلای شمال

عموماً هنگام خرید ویلای شمال، هزینه‌های پنهان از نظر دور می‌مانند.

اتمام هرچه سریع‌تر یک معامله، همان طناب پوسیده‌ای است که خریداران ویلای شمال را به قعر چاه می‌کشاند. همه ما مایلیم “تا تنور گرم است، نان را بچسبانیم” و راغبیم پیش از رسیدن فردی که ادعا می‌کند مایل است گرانتر ویلا را بخرد، فرآیند معامله را خاتمه دهیم. در این میان اما، نکاتی هستند که ممکن است مغفول بمانند.

بازرسی (inspection)، شاه کلیدی است که باید در صدر پروسه خرید ویلای شمال، گنجانده شود. بازرسی به این معناست که تمام قسمت‌های ویلا پیش از خرید و با حوصله زیر ذره‌بین بروند.

گاهاً یک ویلای چند صد میلیونی را می‌خریم بی‌آنکه فردی متبحر پای کار بیاید و ما را از مناسب بودن ویلا خاطر جمع سازد. بازرس که در حوزه معامله ملک، دستی بر آتش دارد، نشتی سقف و هرگونه نواقص فنی را بلادرنگ متوجه می‌شود، مشکلات زیرساختی و خرابی تأسیسات را در می‌یابد، قدیمی بودن سرویس بهداشتی یا دیگر مصالح را گوشزد می‌کند و در نهایت یادآور می‌شود که هزینه برآورد شده برای فروش ویلا، منصفانه است یا خیر؟ آیا ویلای پیش‌رو، اینقدر می‌ارزد؟

۳-  تناقض بودجه و آپشن‌های لیست شده

از دیگر اشتباهات رایج، عدم همخوانی بودجه در نظر گرفته شده و آپشن‌هایی است که قطار وار لیست کرده‌ایم.

مخاطب اصلی مان، ویلایی مقرون به صرفه است اما آن را در حوالی متل قو دنبال می‌کنیم یا خواهان بهترین نقطه شهر تجاری نوشهر هستیم.

مایلیم با کمترین هزینه، توپمان را گل کنیم و ویلایی بخریم اما چشم به ویلایی می‌دوزیم از سنگِ اعلا، که با فروشگاه‌ها و مراکز خرید کمترین فاصله را دارد، مجهز به محوطه‌ای سبز و استخری روباز است، کمترین سر و صدا را دارد و آمیخته شده با منظره‌ای بی‌ بدیل است.

 ۴- باطن ویلا، فدای ظاهرش می‌شود

انتخاب ویلا، تلفیقی از آپشن‌های ظاهری و باطنی

خارجی‌ها اصطلاح جالبی دارند با نام eye candy. به عقیده آن‌ها، هر آنچه در ظاهر فول آپشن و در واقعیت تُهی باشد، مصداقی از eye candy است، همان که خودمان برچسب “طبل توخالی بودن” بر پیشانی‌اش می‌زنیم.

گاه با دیدن ویلایی باشکوه، چنان جذب ظاهر و برخی موارد سطحی‌اش می‌شویم که مهم‌ترین آپشن‌هایش را از یاد می‌بریم. منظورمان از موارد مهم، همان‌هایی هستند که نمی‌توان تغییرشان داد مثل مکان ویلا، حیاط و محوطه ویلا یا حتی خیابان شلوغی که به ویلا منتهی است.

هنگام خرید ویلا، نخست به مواردی توجه کنید که غیرقابل تغییرند و یا تغییرشان به شدت پرهزینه است، سپس جزئیاتی را در مرکز نگاهتان بگذارید که تغییرشان کار حضرت فیل نیست، مثل رنگ دیوار‌ها.

۵- خاموش کردن چراغِ مشاورین املاک

چرا در معامله ویلای شمال، حضور مشاوری حاذق ضروری است؟

خرید ویلای شمال، در غیاب مشاوری حاذق از دیگر اشتباهات رایج است.

مشاورین املاک، پای ثابت معاملات ملکی هستند، اما ویلاهای شمال بحثشان سواست. می‌دانید چرا؟

شمالِ ایران، گنجینه‌ای است از اراضی و زمین‌های متعدد که نوع کاربری تعریف شده برای آن‌ها متفاوت است. بدیهی است در زمینی که نوع کاربری آن زراعی است و تنها برای کشت و زرع لحاظ شده، بالا بردن ویلایی لوکس، غیرقابل توجیه خواهد بود.

با علم به این موضوع که اکثر قریب به اتفاق خریداران ویلای شمال، کاملاً با مناطق شمالی کشور بیگانه‌اند و شمال را خلاصه شده در جنگل‌های هیرکانی و جاده چالوس می‌دانند، به هنگام خرید ویلای شمال، باید فردی باشد که نوع کاربری زمین‌ها را به خوبی درک کند و مهم‌تر از آن به قوانین و مقررات ساخت و ساز در شمال آشنا باشد.

در شمال، به کرات با زمین‌هایی مواجه می‌شویم که فاقد سند قانونی هستند یا به دلیل بهره‌مندی از اسناد مشارکتی، برای خریدار دردسر آفرینند. آن که می‌تواند در این راه، چراغی به دستتان دهد، جز مشاور املاک آگاه به این مسائل، کسی نیست.

تماس